česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Smart Shot Camera řekne víc. Na výsledky se ptejte v cloudu

DPS 3/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Moderní technologie nabízí dříve netušené možnosti, které se navíc díky neustále výkonnější součástkové základně den za dnem rozrůstají. Znamená to však, že by měla tradiční zařízení provázaného internetu věcí s hromadou vlastních snímačů řešit vše rovnou na místě?

Očima umělé inteligence

Senzory nejsou jen o teplotě, vlhkosti a řadě dalších měřitelných veličin. Vezměme si kupříkladu strojové vidění skloňované v souvislosti s umělou inteligencí (AI), které nyní zažívá nebývalý rozmach v pokročilých asistenčních systémech řidiče, robotice, průmyslové automatizaci, medicíně, ale také zabezpečovací technice. O výkonové náročnosti takových algoritmů není pochyb, starosti nám spíše dělají omezené zdroje energie, zvláště pak u drobných zařízení s mimořádně nízkou vlastní spotřebou. A přesně to je i důvodem, proč získaná data nakonec odesíláme ke zpracování někam do cloudu.

 

Obr.č. 1 SMART Camera (jpg)

Klíčem k obrovské výdrži elektroniky poháněné z baterií se stávají naprosto kratičké aktivní cykly umožňující zařízení setrvávat v nečinnosti, příp. v režimu spánku, tak dlouho, jak jen to bude možné. Spořit energii zde znamená spouštět systém v závislosti na jednotlivých událostech. Vezměme si například softwarově řešené časovače, které vše probouzí vždy po vypršení určité doby. A co například pohyb, otevřel někdo dveře? Zajímavé je i zrychlení. Bylo citlivé zařízení nepřiměřeně namáháno, příp. se dalo nečekaně do pohybu? Teplotu a vlhkost jsme již zmiňovali. Ale jak jsme na tom třeba s kvalitou vzduchu? Když tedy dojde k žádané detekci, nízkopříkonový systém začne odesílat výstupy k dalšímu cloudovému zpracování. Není na tom nic složitého a zpravidla si přitom vystačíme s rozhraním Bluetooth® Low Energy. Potřebnou gateway – chytrý telefon − má na této planetě skoro každý [1].

 

Obr.č. 2 cesta (jpg)

Ve vleku událostí

Jak ale začít? Pomocnou ruku vývojářům letos v únoru [2] opět podala společnost ON Semiconductor, když představila své řešení s označením „Smart Shot Camera“ pro autonomní zachytávání obrazu, včetně jeho rozpoznávání s cloudovými systémy umělé inteligence. Fyzicky by mělo zabírat jen 55 × 65 mm.

Základ celé platformy, která je mimochodem názornou ukázkou toho, jak výkonná dnes mohou být zařízení internetu věcí napájená z baterií, zde tvoří prvky RSL10 typu SiP (System-in-Package) s technologií Bluetooth® 5 (na stránkách časopisu DPS Elektronika od A do Z viz také loňský článek [3]) následované obrazovými snímači CMOS ARX3A0, blokem senzorů a dalšími podpůrnými obvody. Mobilní aplikace dále zprostředkuje spoustu užitečných funkcí, včetně možnosti konfigurovat snímače na dálku (prahové úrovně a výchozí nastavení) nebo při zachytávání obrazu přizpůsobit režimy spouštění. S využitím cloudových služeb AI jsou rovněž zaznamenány a ztotožněny jednotlivé předměty v zorném poli, společně s příslušnými úrovněmi.

Odkazy:

[1] Příspvek na blogu ON, https://www.onsemi.com/blog/iot/whatis-ultra-low-power-event-triggered-imaging

[2] Tisková zpráva, https://www.onsemi.com/PowerSolutions/newsItem.do?article=1000859

[3] RSL10 Mesh Platform aneb když v ON skloňují IoT, BLE i cloud, https://www.dps-az.cz/vyvoj/id:72746/rsl10-mesh-platformaneb-kdyz-v-on-sklonuji-iot-ble-i-cloud

[4] RSL10 Smart Shot Camera, https://www.onsemi.com/solutionsapplications/segments/internet-of-things-iot/iot-prototypingplatforms/rsl10-smart-shot-camera