česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Práce z domova není ve výrobě možná SteriWhite Air Q115 | Q330 | Q600 | Q900 je řešením

DPS 3/2021 | Články
Autor: Ing. Radek Přikryl, ULBRICH HYDROAUTOMATIK

Bezchemická dezinfekce v místnostech s pobytem osob

Od výskytu patogenu SARS-CoV-2 je dezinfekce novým problémem, se kterým se potýkají všechny veřejné i soukromé prostory. Ochrana zaměstnanců je teď obzvlášť důležitá, hygienické koncepty jsou na předním místě i v obchodním životě.

Jakým způsobem ale zajistit, aby v prostorech, které jsou obývány lidmi, nedocházelo k přenosu virů? Běžně užívané systémy např. na bázi ozónu nejsou pro obývané prostory vhodné. Schopnost ozónu likvidovat i buněčné stěny živočichů a rostlin má za následek omezené použití ozónových zařízení pouze na provozy a prostory, kde není personál, což ale neřeší potřebu dezinfekce v době, kdy jsou prostory aktivně využívány, což způsobuje i u trvale užívaných prostor potřebu nežádoucích odstávek provozů.

UV-C dezinfekce pomocí zařízení Hönle

Ultrafialové světlo ve vlnových délkách od 100 do 280 nanometrů (UV-C) se v přírodě vyskytuje velmi málo. Důvodem je ozónová vrstva, která tento rozsah ultrafialového světla odfiltruje ze spektra slunečního paprsku dříve, než dosáhne na zemský povrch.

steriwhite (jpg)

Firma Dr. Hönle, výrobce materiálů a zařízení pro UV technologie, zareagovala na nárůst potřeb zákazníků pro dezinfekci prostor a rozšířila výrazně produkci specializovaných dezinfekčních zařízení, dříve typických pro farmacii či potravinářské provozy.

Zařízení SteriWhite Air Q nabízí efektivní způsob, jak fyzikálním způsobem dezinfikovat vnitřní vzduch – a to i pro pokoje s pobytem osob. Díky elegantnímu designu a velmi tichému provozu se diskrétně, ale účinně zabuduje do vašich prostor.

Extrémní vysokoenergetické UV-C záření vyvolává fotochemickou reakci. Vlnové délky 253,7 nm jsou absorbovány buněčnými nukleovými kyselinami a v závislosti na emisi záření vedou k zabíjení, resp. poškození bakterií a spor hub. Proto je UV-C záření velmi vhodné pro použití při cíleném poškozování nebo zabíjení mikroorganismů (např. zárodků, virů, kvasinek a plísní).

U virů SARS-CoV-2 byla na površích zjištěna míra inaktivace 99,99 % (laboratoř S3 Goethe University Frankfurt).

cirkulace vzduchu (jpg)

Princip funkce

U UV dezinfekčních zařízení se týká základního vlivu dvou faktorů: času a výkonu. Výsledek radiační doby a intenzity záření je indikován jako mWs/cm², popř. mJ/cm².

Zatímco mikroorganismy s jednoduchou strukturou mají vysokou citlivost na UV-C světlo, což znamená, že mohou být snadno deaktivovány již nízkou dávkou, k odstranění hub a spor jsou zapotřebí výrazně vyšší energetické hladiny. Proto účinnost UV-C pro deaktivaci mikroorganismů vždy přímo souvisí s aplikovanou dávkou záření.

SteriWhite Air Q je vysoce účinný UV systém pro dezinfekci vzduchu. Extrémně nízkohlučné ventilátory aktivně směrují vzduch naložený bakteriemi do interiéru jednotky, kde protéká kolem UV lamp. Objem vzduchu, rychlost proudění a dávkování UVC jsou dokonale koordinovány, aby bylo dosaženo vynikajících rychlostí inaktivace.

Kvalita dle průmyslových standardů − Dr. HÖNLE AG

Dodavatel koncernu ULBRICH – GROUP, německá skupina Dr. Hönle, je výrobcem UV systémů od roku 1976 a je jedním z nejúspěšnějších světových dodavatelů průmyslové UV technologie. Výrobky Dr. Hönle jsou tradičně německé – od návrhu až po řemeslné zpracování. Při poskytování vysoce kvalitních produktů zákazníkům se Hönle spoléhá na kvalifikované zaměstnance a nejvyšší standardy kvality. UV systémy dceřiných firem se používají v tiskovém, automobilovém, leteckém a farmaceutickém průmyslu a těší se mezinárodní důvěře.

steriwhite 2 (jpg)

Jaký je rozdíl mezi HEPA filtry a dezinfekcí okolního vzduchu pomocí UV-C?

Jednotky dezinfekce vzduchu UV-C nevyžadují filtrační systémy. Není nutná pravidelná výměna drahých filtrů. Výměna UV-C lampy je snadná a je nutná až po cca 16 000 provozních hodinách.

UV-C dezinfekční zařízení pro vaše prostory s osobním pobytem − také proti koroně

Přenos virů SARS-CoV-2 probíhá hlavně aerosoly, které se při dýchání uvolňují do okolního vzduchu. K redukci bakterií v životním prostředí lze použít dezinfekční systémy recirkulace UV-C. Proces dezinfekce UV-C bez chemických látek je úspěšně používán v oblastech výroby a zdravotní péče po mnoho let.

Nový SteriWhite Air Q je vysoce účinný UV systém pro dezinfekci vnitřního vzduchu. Pokud UV záření s vlnovou délkou 254 nm zasáhne aerosoly, viry v něm obsažené (také koronaviry), spory plísní a bakterie jsou inaktivovány, a jsou tak neškodné.

Během dezinfekčního procesu mohou lidé zůstat v místnosti kdykoliv a zcela bez poškození zdraví se mohou věnovat své práci. Míra inaktivace koronavirů na úrovni laboratoře je 99,99 % na površích. Díky tomu je SteriWhite Air Q optimálním doplňkem vašich hygienických opatření.

Kam s ním?

Elegantní design dezinfekčních systémů Hönle UV-C je navržen pro jejich nenápadný provoz v uzavřených prostorách s pobytem osob v mnoha oblastech: zasedací místnosti, recepce, jídelny, vzdělávací instituce, ordinace či čekárny lékařů apod.

SteriWhite Air Q může být díky tichému provozu nenápadně umístěn a použit i ve školicích místnostech. Kromě stojanu pro umístění na podlahu jsou k dispozici také varianty pro montáž na strop nebo stěnu. Zařízení se liší objemem propustnosti vzduchu cca 115 až 900 m³/h v závislosti na verzi zařízení (pro standardní vzduch v místnosti: 20 °C a 50% vlhkost).