česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

O nápady není nouze aneb jemná regulace otáček gramofonu

DPS 4/2021 | Články
Autor: Schumacher

Na světě neexistuje věc, která by se nedala vylepšit. Někdy není vylepšení úplně nutné, jindy je naopak zcela nezbytné. Ať tak, nebo tak, vždy přijde vhod.

Obr.č. 1 konstrukce (jpg)

Možná, že se mi podařilo něco zajímavého i tentokrát: jednoduchá a velmi jemná regulace otáček gramofonu v případě, že má pohon stejnosměrným motorkem, řemínkový náhon a přesný talíř z lehké slitiny. To odpovídá typické konstrukci gramofonu v kategorii do deseti tisíc korun. V mém případě to byl Reloop Turn2, který jsem popisoval v souvislosti s jeho dalšími úpravami na blogu Ko-Te-K (Kocourův technický koutek) [1].

Některé gramofony této kategorie mají dobře přístupné trimry regulace, ale Turn2 ne, protože je má přímo v motorku. Rychlost otáčení talíře se sice dá seřídit s přijatelnou přesností, ale velmi nepohodlně. Rychlost bez hrotu v drážce mám seřízenou nepatrně do plusu.

Moje řešení vychází ze způsobu regulace použitého například u britského šasi Garrard 301 a 401 nebo u některých typů Tesla. U nich hliníkový disk na hřídeli motoru prochází regulovanou štěrbinou magnetického obvodu. Brzdný efekt vzniká vzájemným elektromotorickým působením.

Tohle by ale u mého gramofonu nešlo. A co zkusit brzdit přímo talíř? Takový způsob regulace otáček jsem ale nikde na internetu nenašel.

Vzal jsem tedy neodymový magnet, kostku 15 × 15 milimetrů, a postavil ji na korpus gramofonu těsně k obvodu talíře. Vzájemné působení sil ji odstrčilo po tečně ve směru otáčení. Vypadalo to nadějně, a tak jsem ji přidržel přímo u talíře. Chvilka napětí, ale to už se značky stroboskopu zastavily úměrně přiblížení a pak začaly pomalu ubíhat proti směru otáčení. Fungovalo to, a bez kolísání!

Stačilo by tedy vyrobit něco, co bude magnet držet, ale současně umožní nastavit vzdálenost od talíře. Možná jen prostým posuvem, ještě lépe šroubovým mechanismem.

První představa: korýtko tvaru „U“ zhotovené 3D tiskem by dovolilo s magnetem posouvat. Slabý ocelový plech na dně korýtka by naopak magnet v dané poloze přidržoval. Posuv magnetu ručně, uchycení držáku na korpus gramofonu oboustrannou lepicí páskou.

A konečné provedení? Obr. 1 napoví více, ale zde je stručný popis – šroub M5, délka 16 mm, podélně posouvá neodymový magnet v podobě kostky 12 × 12 mm v plastové krabičce 16 × 17 × 26 mm z GME. Strana přiléhající k talíři je zbroušená tak, aby byla kolmá, protože krabička není přesně pravoúhlá. Šroub s šestihrannou hlavou je vedený matkou přilepenou ke stěně vteřinovým lepidlem. Protože je magnet nepatrně menší, je krabička uvnitř po jedné delší straně a na dně vyložená tvrdou plastovou fólií, která vymezuje vůli. Plátek fólie je také mezi magnetem a šroubem. Dosedací plocha šroubu je zbroušená do kulové plochy tak, aby pokud možno zajišťovala bodový dotyk. Je také namazaná vazelínou, stejně jako vodicí plochy okolo magnetu.

Zatímco obr. 1 ukazuje spodní pohled na držák před nalepením víčka, instalace na šasi gramofonu je víčkem dolů. Krabička je k šasi přilepena oboustrannou lepicí páskou. Mezera mezi krabičkou a talířem je zhruba 2 mm, vzdálenost magnetu od talíře pak asi 4 mm. Na hlavě šroubu je nasazená plastová koncovka zakoupená v železářství. Ukázalo se, že magnet drží u šroubu vlastní silou, a to velmi dobře. Konstrukce už snad nemůže být jednodušší. Výsledek je vidět na obr. 2. Funguje to, a dokonce to i dobře vypadá. Je to kompaktní modul pro všechny podobné gramofony − s pohonem s jednoduchou elektronickou regulací a bez snímače otáček, s přesným talířem s kolmým okrajem z lehké slitiny. To jsou nejen gramofony Reloop, ale i Denon, Sony a další.

Obr.č. 2 umístění gramofnu  (jpg)

„Jak prosté...“

„Ale jak účinné!“

A tak po všech těch vylepšeních [1, 2] mám konečně gramofon, jaký si představuji, že má vyjít z fabriky. Nebo ještě něco chybí? Hodilo by se zapínání raménkem a koncové vypínání, ale nechci přes raménko vést nějakou elektriku. Stačí, že k přepínači rychlosti vede dvoulinka, také ho mohli dát na druhou stranu k vypínači. Nejspíš to přehodím nebo doplním o stínění. Také by někde mohla být kontrolka zapnutí. Ještě mě láká přikoupit korekční zesilovač pro přenosku a všechno to napájet akumulátorem...

Odkazy:

[1] http://ko-te-k.blogspot.com/2020/12/gramofonovani.html

[2] http://ko-te-k.blogspot.com/2021/03/gramofonovani-ii.html#more