česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Zdroje NGA100. Základ, který míří mnohem výš

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Laboratorní napájecí zdroj? Určitě ano, ale jaký – spínaný, nebo lineární? Pokud si vyberete z nové řady základních nástrojů od společnosti Rohde & Schwarz, dostanete tradiční provedení se všemi výhodami, které z toho plynou. A ještě i něco navíc.

Obr. 1 NGA (jpg)

40 nebo 80 wattů

Od stejnosměrných zdrojů napájení, tedy zařízení, která v našem oboru nacházíme na pracovištích po celém světě nejčastěji, se mnohdy očekává jen to jediné – dodávka energie. Jinak tomu nebude ani v případě čtveřice modelů R&S série NGA100 představené letos v dubnu [1]. Novinky však půjdou ještě dále, protože nabízí technické parametry a doplňkové funkce, které u zmíněné kategorie přístrojů nemusí být zase tak obvyklé.

Výchozí varianta NGA101 vyhoví všem těm, kdo si vystačí s jediným výstupem zatížitelným nanejvýš 40 watty. Pro takové účely pak výrobce definuje maxima v podobě 35 V, resp. 6 A. Pokud ovšem potřebujete kanály dva, sáhnete po verzi NGA102 s celkovým výstupním výkonem 80 W. Nejvyšší úrovně se pro daný výstup nemění, takže po zapojení do série již bude možné počítat s rozsahem 70 V a při paralelním provozu dále odebírat proud o velikosti až 12 A. Co ale v případě, když bude zapotřebí ještě větší napětí? Odpovědí jsou další dva modely R&S, NGA141 a také NGA142, opět s jedním či dvěma samostatnými kanály. Výkonové poměry se nezměnily, ovšem s napětím se nyní při zatěžování nanejvýš do dvou ampér dostanete až na 100 V. U nejvyšší duální verze proto můžete dále počítat až s 200 V nebo 4 A. Napěťové rozsahy pak začínají vždy na nule.

Další multimetr není třeba

Výrobce u svých napájecích zdrojů s výstupními lineárními obvody pracuje při čtení velikosti napětí a proudu se standardním rozlišením 1 mV a 100 μA. V případě odběrů klesajících pod 200 mA bude navíc jeden krok odpovídat 1 μA, což oceníme zvláště při testování aplikací ze světa internetu věcí nacházejících se v pohotovostním režimu či spánkovém módu. Technologie FlexPower se pak u laboratorních zařízení R&S řady NGA100 vymezuje vůči všem základním zdrojům, které svého maximálního výkonu dosahují pouze v omezeném rozsahu napětí či proudu. Žádaná maxima zde totiž podporuje navzdory různým kombinacím, jak to ostatně plyne i z obr. 2.

Intuitivní uživatelské rozhraní v Rohde & Schwarz vyřešili pomocí panelu QVGA s úhlopříčkou 3,5 palce, kde zároveň pamatují na statistické funkce pro maximální a minimální hodnoty výkonu, napětí či proudu zobrazované přímo na displeji. Z dalších možností pak vyzdvihněme zápis úrovní napětí a proudu pro účely analýzy až s deseti vzorky za vteřinu, standardně přítomné rozhraní ethernet a USB sloužící k exportu dat nebo i ovládání na dálku, společně s volitelnou podporou WLAN a externím spouštěním prostřednictvím číslicových vstupů/výstupů, výrobu posloupností napětí či proudu s intervaly již od 10 ms, nízké zkreslení, malou úroveň rušení a třeba též kompenzaci ztrát na přívodních kabelech díky funkci vzdáleného snímání. Správná úroveň se pak bude nacházet až na vstupu testovaného zařízení, nikoli na výstupu zdroje.

Obr. 2 a 3  (jpg)

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.rohde-schwarz.com/cz/about/news-press/all-news/new-r-s-nga100-brings-linearaccuracy-to-the-basic-power-supply-class-press-releasedetailpage_229356-1064000.html

[2] Zdroje řady NGA100, https://www.rohde-schwarz.com/cz/products/test-and-measurement/dc-power-supplies/rs-nga100-power-supply-series_63493-959872.html