česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 22. únor 2024

Základních věcí není mnoho. Někdy stačí jen čtyři

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Nebude to zase tak dávno, co jsme měřicí, ale i další laboratorní techniku, jako jsou například osciloskopy, generátory průběhů, stolní multimetry, nebo dokonce napájecí zdroje, od sebe rozeznali již z dálky.

Dnes však jeden letmý pohled nemusí stačit, zvláště když takové přístroje sdílí stejně velké displeje a lišit se v zásadě nebudou ani svým uživatelským rozhraním. Pro jejich obsluhu to může znamenat řadu výhod.

Obr. 1 SMART (jpg)

Jako vejce vejci

Výzkum a vývoj, malovýroba, ale také moderní univerzitní laboratoře sloužící k výuce. Zde všude lze nyní těžit z nových stolních zařízení skupiny SBE, tedy „Smart Bench Essentials“, kterými se ve společnosti Keysight Technologies pochlubili v půli března [1]. Kompaktní laboratorní technika, kterou si navíc jednoduše postavíte na sebe, odkazuje již v názvu celé platformy na zcela základní a nepostradatelnou výbavu každého pracoviště, kde nějakým způsobem přicházíte do styku s elektronikou.

Pravda, celkem čtyři různé přístroje v podobě napájecího zdroje se třemi výstupy, generátoru libovolných funkcí, stolního digitálního multimetru a stejně tak i osciloskopu slouží pokaždé zcela jinému účelu, což ovšem neznamená, že by se nějak zásadně musely odlišovat i navenek. Právě naopak. Díky jednotnému grafickému rozhraní lze totiž vše nastavit, řídit a rovněž i analyzovat mnohem snadněji a rychleji se přitom dostat k cíli. Práce na vlastních projektech spojená s dalšími inovacemi má totiž před sáhodlouhým studiem způsobu ovládání rozličné testovací techniky určitě přednost. Řešení potíží během vývoje pak bude, stejně jako v případě efektivně vedené výuky, nahrávat i řada „spojení“ – mezi přístroji navzájem, napříč laboratoří jako takovou a v neposlední řadě rovněž s cloudem. Zvláště nyní v době pandemie.

Sedm palců pro všechny

Testování, analýza, ale také společné sdílení, to vše bude možné díky stejnosměrnému zdroji napájení EDU36311A, generátorům řady EDU33210A s jedním nebo i dvěma kanály, číslicovému multimetru EDU34450A nebo dvoukanálovým osciloskopům EDUX1052 s příponou A či G (zde opět s vlastním 20MHz generátorem průběhů).

Laboratorní zdroj se třemi nezávislými výstupy uvažuje celkový výkon 90 W, zvlnění a rušení pod úrovní 1 mVRMS, přesnost 0,05 % +10 mV a z pohledu vzájemné propojitelnosti i rozhraní USB a LAN (LXI Core). Dva 30V kanály zatížitelné proudem o velikosti 1 A doplňuje třetí výstup 6 V/5 A. Šestnáctibitový generátor funkcí zase definujeme přes maximální šířku pásma 20 MHz, paměť (až 8 MS/kanál, max. 1 MS/průběh), rychlost 250 MS/s nebo celkové harmonické zkreslení, typ. pod 0,075 %. 5,5místné stolní měřidlo pak zaručuje přesnost při zkoumání DCV, platnou po dobu jednoho roku, 0,015 %, rychlost až 110 čtení za vteřinu a paměť o velikosti 5 000 bodů. V případě vybraných osciloskopů řady InfiniiVision 1000 X konečně počítejte se šířkou pásma 50 MHz, vzorkovací rychlostí max. 1 GS/s a řadou užitečných funkcí, které máte k dispozici již v základu.

Obr. 2 SBE (jpg)

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.keysight.com/zz/en/about/newsroom/news-releases/2021/0315-nr21035-keysightdelivers-the-power-of-four-unique-instrume.html

[2] Smart Bench Essentials, https://www.keysight.com/zz/en/cmp/2021/keysight-smart-bench-essentials-testinstruments.html