česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

ASYMTEK Forte MAX. Rychlejší a přesnější nanášení kapalin

DPS 5/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nordson Electronics Solutions, globální dodavatel technologií pro výrobu elektroniky, zařadil do své nabídky nové zařízení pro nanášení kapalin ASYMTEK Forte™ MAX [1], [2]. To se vyznačuje hned několika zajímavými vlastnostmi – vysokou přesností nanášení, dvojitým nanášecím ventilem se dvěma módy práce a hlavně korekcí nanášení v reálném čase v případě, kdy nejsou objekty ve správné poloze. Zařízení je navrženo pro hromadnou výrobu elektroniky, zejména pro práci s deskami plošných spojů, elektronických a elektromechanických sestav.

Obr. 2 (jpg)

Systém Forte MAX nanáší kapaliny dvojím způsobem:

  • Simultánně stejnou kapalinu ze dvou identicky stejných ventilů IntelliJet® Jetting System na dva různé předměty
  • Dvě různé kapaliny ze dvou rozdílných ventilů na stejný předmět

Novinkou, která přináší velkou výhodu, je automatická korekce nanášení v reálném čase v případě, že předměty pod ventily jsou nesprávně natočeny, posunuty nebo nemají správnou výšku (obr. 1). To zajišťuje, že nedochází ke zpomalení výroby.

Obr. 1 (jpg)

IntelliJet ventily pracují s kmitočtem 500 Hz, zatímco starší systémy s 200 Hz, z čehož je zřejmé, že nové ventily pracují výrazně rychleji. Nastavení celého zařízení je přitom jednodušší, takže jakékoli změny jsou snadné a rychlé.

Zařízení Forte MAX je velmi rychlé i z pohledu rychlosti jeho pohybů, které dosahují zrychlení 1,5 G. I při vysokém výkonu díky dvojím ventilům, rychlým pohybům a automatické korekci nesprávného natočení předmětů je celé zařízení velmi kompaktní a zabírá tak v provozu poměrně malou plochu (obr. 2).

Celý systém a proces nanášení je ovládán pomocí speciálního softwaru Canvas. Grafické programování chodu zařízení umožňuje vyvinout vlastní program (on/off-line), simulovat výsledky nanášení na virtuální plátno, skenovat zpracovávané objekty a další úkony.

Odkazy:

[1] www.nordson.com/en/divisions/asymtek/about-us/news/21-05-nordson-electronics-solutions-new-asymtek-forte-max-system

[2] www.nordson.com/en/divisions/asymtek/products/fluiddispensing-systems/forte-series