česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

TDS101-4 a TDS101-6: Inteligentní displeje s rozhraním ethernet

DPS 5/2021 | Články
Autor: Papouch

Displej TDS101-4 ETH je displej pro interiérové nebo průmyslové použití, protože je elegantní a přitom má krytí IP65. V prodeji je verze se 4 místy pod názvem TDS101-4 a 6 místy pod názvem TDS101-6. Díky použití rozhraní ethernet to není jen obyčejný displej, ale umí řadu věcí. Dá se použít pro zobrazení hodnot z řídicích systémů nebo třeba jako hodiny či jako teploměr.

Výška číslic displeje TD101-X je 101 mm (existuje i displej TDS57 s číslicemi vysokými 57 mm). Dále je možné zobrazit informační kontrolky před čísly, které mohou ukazovat například doplňkovou informaci k zobrazenému údaji. Pokud má displej fungovat jako hodiny, je možné zobrazit dvojtečku mezi číslicemi. Displej umí regulovat svůj jas podle okolního osvětlení.

Konfigurace displeje se provádí přes interní webové stránky (obr. 2). Nastavují se síťové parametry, jas a také zvolená funkce, která může být následující:

Obr. 1 a 2 displej (jpg)

Univerzální displej

V tomto módu je displej klasickým zobrazovačem, na který se posílají z řídicího systému údaje k zobrazení. Může to být například hmotnost, tlak, počet lidí, počet volných míst na parkovišti a podobně. Ke komunikaci je možné použít jeden ze standardních protokolů SNMP, Modbus TCP, http GET a XML. Formáty dat všech protokolů jsou detailně popsány v návodu.

Nastavit lze i omezenou platnost dat, aby displej neukazoval nesmyslné hodnoty pro případ, že dojde ke ztrátě spojení. V tom případě po nastavené době displej ukáže např. pomlčky nebo zhasne.

Displej, který si sám čte data

Tento zajímavý mód (obr. 3) umožní displej jednoduše použít k zařízení, které komunikuje protokolem Modbus. To je v dnešní době převážná většina zařízení. Displej se v tomto módu chová jako klient a sám si stahuje, přepočítává a zobrazuje data z nastaveného registru zařízení. Není tedy třeba žádný vložený řadič, který by data četl a pak zobrazoval.

Hodiny a datum

Pokud má displej TDS101 zobrazovat čas nebo datum, je nastavení celkem jednoduché. Displej má vlastní interní reálný čas, který se synchronizuje pomocí zadaného NTP serveru. Lze nastavit i různá časová pásma, změnu letního času a podobně.

Teploměr

Aby mohl displej TDS101 fungovat jako teploměr, je třeba připojit teplotní čidlo a zvolit tuto funkci v konfiguraci displeje. Teplotní rozsah je –55 °C až +125 °C a přesnost ±0,5 °C.

Displeje TDS101-4 a TDS101-6 se vyrábí v robustní černě eloxované hliníkové krabici. Může být montován na zeď nebo na konzoli. Ve stejném provedení je k dispozici i menší displej TDS57 a také displeje s rozhraním RS485 (Modbus RTU). Napájení displeje je 10−30 V. Displeje řady TDS je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. (viz inzerát na vedlejší straně) jsou připraveni pomoci s jeho aplikací.

Obr. 3 displej (jpg)