česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Bezdrátové prodloužení RS232, RS485 a přenos I/O signálů

Modemy řady Z-Linx od společnosti B&B electronics (zastoupení v ČR a SR Papouch s. r. o., viz inzerát na vedlejší straně) mohou být použity ve třech aplikačních režimech:

  1. bezdrátový přenos linek RS232, RS485 nebo RS422,
  2. bezdrátový přenos I/O signálů (dvoustavových i analogových vstupů a výstupů) na stejný typ signálu,
  3. bezdrátový sběr digitálních a analogových dat.

Obr1

Obr. 1 Bezdrátový modem Z-Linx

K dispozici jsou dva různé typy modemů, které se liší dosahem. Komunikace probíhá v pásmu 868 MHz nebo 2,4 GHz, ale nejedná se o standard WiFi.

Bezdrátový přenos RS232, 485, 422

Při použití pro vytvoření bezdrátových ekvivalentů komunikačních linek RS232, RS485 nebo RS422 jsou data přenášena transparentně, nejsou nijak ovlivněna. Je tedy lhostejné, jaký komunikační protokol se používá, což je velká výhoda pro použití. Komunikační rychlost na sériových linkách je volitelná do 230 kBd, u některých typů do 56 kBd.

K jednoduché instalaci přispívá signalizace funkčního spojení a síly signálu přímo na modemu. Výpadek spojení je na modemu signalizován i výstupem typu „otevřený kolektor“, takže připojené zařízení může na vzniklou situaci reagovat. Pro nastavení je dodáván přehledný software. Modemy Z-Linx lze při testování nastavit do režimu „loopback“, kdy jsou přijatá data vyslána zpět. Uvedené vlastnosti umožňují snadné nastavení přenosové trasy v náročném průmyslovém prostředí i jedním pracovníkem.

Obr2

Obr. 2 Příklad aplikace bezdrátového přenosu

Komunikační linka se podle typu snadno připojí svorkovnicí nebo konektorem D-SUB9, součástí dodávky je i anténa. Bezdrátové modemy Z-Linx se montují na lištu DIN. Napájení může být stejnosměrné, 10−48 V, nebo střídavé, 18–30 V, a je signalizováno kontrolkou.

Obr3

Obr. 3 Ukázka nastavovacího software

Vzdálené vstupy a výstupy

Pokud jsou modemy použity ve spojení s I/O moduly, jsou vstupy z jedné strany kopírovány na výstupy na druhé straně a naopak. Tím je snadno, bez zásahu do programu, možné vytvořit například vzdálené vstupy a výstupy pro PLC. Je ale možné přenášet také analogové signály a tak bezdrátově nahradit smyčku 4–20 mA.

Poslední možností je použití I/O modulu na jedné straně a bezdrátového modemu na druhé straně. Vzniknou tak dvoustavové či analogové signály, které jsou bezdrátově přenášeny protokolem Modbus RTU.

Každý modem je možné rozšířit až šesti moduly s různými vstupy a výstupy. Takto lze sestavit kompletní zařízení dle potřeby konkrétní aplikace.

Výběr dle dosahu

Řada Z-Linx osahuje dva typy lišící se dosahem. Základní typ má dosah 1,6 km při přímé viditelnosti venku a 90 m uvnitř budovy. K dispozici je i typ s dlouhým dosahem, při přímé viditelnosti až 40 km, uvnitř budovy pak přes 500 m. Pro prodloužení dosahu je možné vložit do trasy další modem jako opakovač (retranslátor).

Tyto bezdrátové modemy řady Z-Linx je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

www.papouch.com