česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

PCBflow − DFM kontrola desek na cloudu

DPS 5/2021 | Články
Autor: Redakce

Zkontrolovat navrženou desku a předejít tak vzniku nejrůznějších problémů při jejím osazování, pájení a testování, tedy provést tzv. DFM kontrolu, je možné díky nejrůznějším programům už řadu let. Problém je, že nákup vhodného programu, například Valor NPI, představuje pro menší firmy poměrně značné finanční náklady.

Se zajímavou nabídkou nyní přichází firma Siemens, která začala nabízet snadněji dostupné cloudové řešení PCBflow [1] s cílem umožnit DFM kontrolu širšímu okruhu uživatelů.

cad (jpg)

PCBflow představuje plně automatizovaný proces DFM kontroly desek plošných spojů založený na skutečných výrobních podkladech, přičemž se pro kontrolu využívá právě velmi výkonný software Valor NPI [2]. Výsledkem kontroly jsou online hlášení o možných problémech, které je tak možné odstranit ještě před zahájením výroby holé desky. Výsledky je také možné sdílet s výrobcem, který bude desku osazovat, a konzultovat tak možné dopady nalezených problémů. PCBflow používá při kontrole buď sadu přednastavených pravidel, nebo pravidla zvoleného výrobce.

Pro vstupní data navržené desky se používá formát ODB++, který dnes generuje většina návrhových programů. PCBflow nepracuje s Gerber daty, protože ty představují pouze grafiku mědi na desce, zatímco formát ODB++ obsahuje všechny informace potřebné pro výrobu holé desky i následné osazování a je určený právě pro přenos dat mezi návrhem desky a výrobou.

PCBflow je možné si zdarma vyzkoušet, pro komerční použití jsou pak připraveny tři varianty:

  • PCBflow – STARTER (platí se za každou provedenou kontrolu)
  • PCBflow – ADVANCED (předplatné na jeden rok pro 2 DFM kontroly za měsíc)
  • PCBflow – PRO (předplatné na jeden rok pro 5 DFM kontrol za měsíc)

Odkazy:

[1] www.dex.siemens.com/plm/pcbflow

[2] https://eda.sw.siemens.com/en-US/pcb/valor/valor-npi