česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Generátor libovolných průběhů jiného druhu

01.02. 2022 | Články
Autor: RIGOL Technologies
DG70004

Nová technologie SIFI-III s pozoruhodnými vlastnostmi znamená šířku pásma pro modulaci až 1,5 GHz

Společnost RIGOL Technologies EU GmbH představuje nový špičkový ARB generátor, model DG70004 se čtyřmi kanály a rozsahem 5 GHz, který razí cestu díky maximální základní šířce pásma pro I-Q modulátory 1,5 GHz.

Generátor vychází z nové platformy SIFI-III a operačního systému Android, kde také s vynikajícími výsledky kombinuje různé funkce. Zmíněná platforma na jedné straně zahrnuje blok WGU (waveform generator unit), tedy spojení generátorů libovolných průběhů a také funkcí. Na straně druhé zde pak budeme mít blok SPU (signal processor unit), kde je vzorkovací rychlost nastavena a řízena v závislosti na konkrétní funkci. Signál je možné generovat buď jako reálný, libovolný průběh nebo jako modulované základní pásmo (I-Q), přičemž výstup obdržíme na kmitočtu definovaném až do 5 GHz. Nová platforma zde podporuje různé funkce, jako jsou I-Q modulace, číslicová vzestupná konverze dat v základním pásmu (I-Q) na požadovanou nosnou, rychlé přeskoky kmitočtu nebo výstup signálu řešený pomocí DDS (direct digital synthesis).

Zařízení nabízí 16bitové rozlišení a na výstupu tak může zajistit velice přesné průběhy, horizontálně a také vertikálně. Generátor DG70004 vytvoří jakékoli reálné průběhy s rychlostí až 5 GS/s, zatímco k interpolaci pak dochází až do 10 GS/s. Maximální velikost paměti činí 1,5 Gpts na kanál. Celou řadu signálů lze rovněž propojit v různých posloupnostech, kde každou sekvenci můžeme znovu samostatně sestavit s využitím dílčích posloupností. Tímto způsobem dokážeme pohodlně generovat skutečně složité a mnohostranně použitelné signály přesně „na míru“. Pamatováno je také na dynamické a velmi rychlé funkce přeskoku, třeba pro kmitočet, což využijeme u technologií, jako je Bluetooth®.

I-Q modulátor počítá s volně nastavitelnou vzorkovací rychlostí od 100 S/s až do 12 GS/s. S takovou rychlostí pak můžeme dosáhnout na výstupní nosný kmitočet od DC až do 5 GHz, na kterém pak např. dochází k přenosu dat s využitím šířky pásma pro I-Q. Abychom na vysílači dokázali provádět měření na úrovni složek, lze obě části, I a také Q, analogicky zavést z transmitteru do generátoru, modelovat je a nechat „vystoupit“ na požadované nosné. Zařízení umožňuje pohodlně zpracovat libovolné průběhy, stejně jako informaci v základním pásmu pro I-Q, třeba s využitím textového souboru.

Pro potřeby většího počtu synchronních výstupů, např. u systémů MIMO, lze čtyři kanály synchronizovat s přesností až 10 ps. Jestliže však aplikace vyžaduje více než jen čtyři kanály, bude možné vzájemně synchronizovat několik generátorů DG70004 a to až do maximálního počtu 224 kanálů, takže je nyní s takovou fázovou přesností využijeme v systémech kvantových počítačů nebo i dalších aplikacích.

Abychom pak ze strany generátoru předešli nechtěným drobným poruchám – disturbancím, vysoký počet vzorkovacích bodů zde umožňuje dosahovat dynamického rozsahu prostého interferencí až 70 dBc, po delší dobu a bez nutnosti činit kompromis v otázce šířky pásma.

Fyzické rozměry zařízení činí 7U (full rack) a zahrnují též i dva dotykové displeje. První panel má úhlopříčku 15,6 palce a jedná se o barevný kapacitní displej umožňující přizpůsobit individuálně pozorovací úhly. Lze jej rovněž rozdělit s ohledem na různé průběhy jednotlivých kanálů, takže souběžně obdržíme obrovské množství informací. Druhý dotykový panel má zase úhlopříčku 3,5 palce a poslouží nám k jednoduchému a efektivnímu nastavené přístroje.

Optoelektronické, mechanické spínací enkodéry se v případě ovládacích prvků vyznačují neobyčejně dlouhou životností, které je dosahováno mechanismy bez rizika vzniku opotřebení, a to i při jejich častém používání.

K dispozici máme také rozhraní jako jsou USB 3.0 host / device, HDMI, LAN a dva TRIG IN, 10MHz IN / OUT, dva „marker“ výstupy na kanál, dva analogové vstupy, in-phase a quadrature, nebo USB-GPIB (adaptér), stejně jako podporu pro USB myši. Díky rozhraní LAN je možné zařízení rovněž ovládat na dálku a to s využitím internetového prohlížeče a webového řízení.


Obr. 1 Špičkový generátor libovolných funkcí DG70004 nabízí šířku pásma až 1,5 GHz společně s maximálním výstupním kmitočtem 5 GHz

 

O společnosti RIGOL

RIGOL Technologies, Inc., společnost certifikovaná dle ISO9001:2015 (Quality Management System) a ISO14001:2015 (Environmental Management System), patří ke světovým lídrům v oblasti testovací a měřicí techniky. Produktová řada RIGOL zde zahrnuje digitální osciloskopy, vf spektrální analyzátory, zdroje vf signálu, číslicové multimetry, generátory funkcí / libovolných průběhů, elektronické zátěže a digitální programovatelné zdroje napájení, stejně jako systém pro zápis dat M300.

Naše testovací řešení spojují nekompromisní vlastnosti produktu a kvalitu s pokročilými funkcemi, to vše za mimořádně atraktivní ceny. Zákazníci s takovou kombinací za svou investici obdrží nebývalou hodnotu, sníží své celkové náklady na testování a mohou ještě zkrátit dobu potřebnou k dokončení svých návrhů či projektů.

RIGOL (Shuzhou, Čína s americkým ústředím v Beavertonu, OR a evropským ústředím v Gilchingu / Mnichově) nabízí své produkty a služby ve více než 80 zemích / oblastech na šesti kontinentech a to přes více než 100 distributorů a obchodních zástupců.

Pro více informací a další technické podrobnosti o produktech značky RIGOL navštivte stránky www.rigol.eu nebo pište na info-europe@rigol.com.