česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Novinky v řadách DC zdrojů napájení DP800(A)

DPS 6/2021 | Články
Autor: RIGOL Technologies Europe GmbH

Společnost RIGOL Technologies EU GmbH oznámila rozšíření své řady stejnosměrných napájecích zdrojů DP800(A) o dva nové přístroje DP813(A) a DP822(A). Sérii DP800(A) se čtyřmi různými modely zde máme již od roku 2013. Volitelné možnosti, jako jsou rozhraní Ethernet a RS232, číslicové I/O rozhraní pro účely spouštění, aplikace pro monitorování a analýzu nebo schopnost pracovat s vysokým rozlišením, lze u běžných verzí aktivovat později. Veškeré modely jsou ale rovněž k dispozici ve verzi A, která má všechna rozšíření k dispozici již předem a vzhled čelního panelu je navíc ještě barevnější.

Obr. 1 (jpg)

Díky dvěma novinkám DP813(A) a DP822(A) rozšiřujícím řadu DP800(A) může nyní společnost RIGOL nabízet mnohem větší proudy. Předchozí maximum v podobě 10 A se tak u modelu DP813(A) zvyšuje až na 20 A, resp. na 16 A pro verzi DP822(A). DP813(A) počítá s jedním výstupním kanálem a dvěma rozsahy. V režimu s nízkým rozsahem pak zařízení na svém výstupu zajistí až 8 V / 20 A, zatímco u vyššího rozsahu to bude činit 20 V / 10 A. Zdroje DP822(A) již budou mít kanály dva, první s možností nastavení do 20 V / 5 A a druhý pak až do 5 V / 16 A. Obě varianty nabídnou možnost snímání výstupu zatíženého vysokými odběry pro zjištění napěťového úbytku na přívodních kabelech, který zde má při vyšších průtocích proudu zásadní vliv.

Veškeré úrovně napětí a proudu lze u každého modelu navýšit o 10 % (kromě verze DP822(A)). V případě DP832(A) tak např. můžeme u kanálu č. 1 a 2 dosáhnout až 33 V, resp. 3,3 A. Zdroje DP822(A) pro svůj výstup zatížitelný vysokými proudy zase nabídnou 5% navýšení až na 16,8 A. Všechna zařízení lze dále provozovat v režimu konstantního proudu (CC) nebo konstantního napětí (CV).

Zmiňované zdroje napájení vykazují velmi čistý silový výstup s velmi malým zvlněním a také rušením <350 mVrms / 3 mVpp a lze je tudíž použít v aplikacích, které právě takový čistý výstup vyžadují. Velice stabilní bude rovněž odezva na změny vstupu či zatížení <0,01 % +2 mV / +250 μA.

Vícekanálová zařízení mají k dispozici izolované kanály. U takových verzí pak lze dva výstupy spojit paralelně či sériově a zvyšovat přitom velikost proudu či napětí. Samozřejmostí je též přepěťová či nadproudová ochrana (OVP)/(OCP), se kterou systém svůj výstup vypne hned po překročení nastavené hodnoty.

tabulka (jpg)

Výrobce zde standardně nabízí i další funkce, např. časovač pro zajištění výstupních profilů napětí či proudu. Ve společnosti RIGOL pro tuto třídu zařízení rovněž připravili volně dostupný počítačový software umožňující provádět nastavení přístroje nebo zaznamenávat jednotlivé průběhy a ukládat je ve formátu souborů *.csv. Zmíněná řada zdrojů se uplatní v nejrůznějších oblastech či aplikacích – během výzkumu a vývoje, stejně jako při automatizovaných testech ve výrobě nebo např. ve výuce.