česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Nové zátěže od Höcherl & Hackl

DPS 2/2022 | Články
Autor: TESTOVACÍ TECHNIKA

Do nového roku vstoupil německý výrobce Höcherl & Hackl, specializující se výhradně na vývoj a výrobu programovatelných elektronických zátěží, hned se dvěma novými řadami přístrojů. Na první pohled jsou sice v podstatě stejné – čelní panel je identický (obr. 1), funkcemi a možnostmi využití se však liší zásadně.

Dvou- a čtyřkvadrantové zátěže řady QL

První z novinek byla představena již ke konci loňského roku, přičemž se jedná o výrazně přepracovanou předchozí řadu NL. Název řady s písmenem „Q“ je odvozen od skutečnosti, že umožňuje více„q“adrantový provoz, což neznamená nic jiného, než že zátěž je možno používat rovněž jako napájecí zdroj. Jak napovídá nadpis odstavce, v nabídce jsou jak dvoukvadrantové modely (tj. disponující pouze kladnou polaritou napětí), a tedy poskytující pouze stejnosměrné výstupní napětí, tak plně čtyřkvadrantové, které kromě DC výstupu umožňují i plně programovatelný střídavý výstup. Mezi mnoha nejrůznějšími možnými aplikacemi bude v dnešní době asi nejtypičtější testování baterií − řada QL má mimo jiné speciálně pro tyto účely vestavěnou funkci pro nabíjení/ vybíjení baterií.

Obrázek (jpg)

Zátěže řady SCL pro testování palivových článků

Tato řada byla speciálně vyvinuta pro aplikace, kde je při minimálním napětí vyžadován vysoký proudový odběr. Typicky se jedná o (vodíkové) palivové články, v tomto případě navíc jednotlivé (odtud název řady SCL − Single Cell Loads). Modely v této řadě jsou rozděleny ještě podle minimálního možného napětí; ty standardní umožňují pokles na 600 mV, speciální s označením ZV (Zero Volt) potom jdou ještě dále a dovolují minimální napětí klesající až skutečně téměř k nule. Naopak proudový odběr je možný, v závislosti na konkrétním modelu, až do hodnoty 1 200 A.

Obě nové řady zátěží jsou vybaveny přehledným grafickým dotykovým displejem, v základní konfiguraci až téměř nevyužitelnou kombinací komunikačních rozhraní (RS-232, USB, LAN, CAN a konektorem pro analogové signály) a např. DAQ funkcí pro detailní záznam z průběhu testů s následným uložením na USB flash disk. To vše zabalené v úhledném 2U balení do 19" racku. Pro podrobnější informace prosím kontaktujte zastoupení výrobce Höcherl & Hackl v České republice a na Slovensku, společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o.