česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

VZ20X se analogu nebojí. Obslouží až 120 kanálů

DPS 2/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Věci okolo nás máme z principu analogové. Pokud s nimi chceme dále nějak počítat a třeba je přitom i řídit, musíme to vzít na vědomí. S nástroji od Yokogawa Electric Corporation tak učiníme nejen efektivně, ale i s řadou různých senzorů a napříč mnoha průmyslovými obory.

Nedostatek prostoru? Nevadí

Na začátku vždy stojí analogové vstupy určené pro snímače stejného druhu, které zde rovněž obsluhujeme. V praxi to pak může znamenat signály pocházející z termočlánků nebo např. odporových prvků (RTD) se třemi nebo i čtyřmi vývody, ale také stejnosměrná napětí, příp. další unifikované signály. Pokud si umíme přizpůsobit vstupy spojené s nejrůznějšími analogovými čidly, usnadníme si monitorování a také řízení s celou řadou proměnných, jako jsou napětí, teplota, vlhkost, tlak nebo např. vibrace.

Obr. 1  (jpg)

Mohl by jediný modul počítat s takto širokým rozsahem analogových vstupů? A co kdyby nabízel i vyšší rychlosti, při kterých dokáže vstupní signály vzorkovat s intervaly v délce jedné milisekundy? Utrpět by ale nesměla ani přesnost výsledků. Co říkáte ±100 mikrosekundám v případě synchronizace mezi vstupními kanály a také mezi jednotkami, přesnosti měření ±0,05 %, u teploty pak v rámci ±0,16 °C nebo ještě méně, resp. přesnosti při měření standardních napětí ±1 mV? Dobrá, ale každý takový modul dále zpracuje celkem osm kanálů, a pokud jich dohromady spojíme rovných patnáct, dočkáme se již souběžného měření s využitím až 120 kanálů. Jednotlivé vstupy zde navíc máme vzájemně izolované, takže lze vše přesně zpracovat i navzdory rušivému okolnímu prostředí.

Kolik by však měla zmíněná analogová jednotka pro snímání veličin zabírat místa? Hodily by se rozměry srovnatelné s velikostí papírové navštívenky a hmotnost méně než 200 gramů? Žádný problém, alespoň ne pro novinku od společnosti Yokogawa [1]. Jednotku, kterou výrobce pro účely precizního získávání údajů ze spousty čidel, jejich převodu do číslicové podoby a také následného postoupení dále za účelem klíčového monitorování na vyšší úrovni označuje jako „OpreX™ Multi-Sensing Remote I/O VZ20X Analog Sensing Unit“.

Obr. 2  (jpg)

Vidí i dopředu

S využitím technologií umělé inteligence lze na základě nového bloku VZ20X kupříkladu detekovat hrozící potíže na výrobní lince a na jejich pravděpodobný vznik také včas reagovat. Systém se rovněž uplatní u přesného sběru dat spojeného s vývojem součástek, jako jsou třeba palubní baterie používané v elektrovozidlech, PHV či FCV. Stranou zájmu však u systému napájeného z 24 VDC nebo přes rozhraní USB typu C nezůstává ani testování výkonu a spolehlivosti v prostředí automobilového průmyslu. Pokud máme vstupní jednotku o velikosti 78 × 50 × 65 mm osazenou na DIN liště, výrobce dále předpokládá pracovní rozsah teplot od –10 až do +55 °C spolu s relativní vlhkostí až do 90 %.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.yokogawa.com/news/pressreleases/2021/2021-08-31/

[2] Analog Sensing Unit VZ20X, https://www.yokogawa.com/solutions/products-platforms/components/multi-sensing-remoteio/analog-sensing-unit-vz20x/