česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Software XJTAG verze 3.12 nabízí několik novinek

DPS 3/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Britská společnost XJTAG®, přední světový dodavatel hardwaru a softwaru pro JTAG boundary scan, představila novou verzi svých softwarových nástrojů. Ty zrychlují vývoj a odladění nastavení procesu boundary scan.

Pomocník při řešení problémů se signálovou integritou

Při přípravě nastavení testu, které poběží v plné rychlosti, se může stát, že problémy se signálovou integritou způsobí na poslední chvíli zpoždění. V takovém případě pomůže XJTAG 3.12, protože do již zabudovaného testu signálové integrity byla přidána automatická analýza chyb dat. Vývojáři firmy XJTAG využili svých rozsáhlých znalostí z analýz dat prováděných pro klienty k vyvinutí algoritmu, který je nyní do programu zabudován. Ten identifikuje specifické charakteristiky v chybách a použije je k označení pravděpodobné příčiny. Takový pomocník může ušetřit hodně času při řešení problému se signálovou integritou ve chvíli, kdy vznikne.

Obr. (jpg)

Nová volba kategorie součástek

Nová verze přináší výhody při vytváření testu během procesu zatřídění součástek do kategorií. XJTAG 3.12 zavádí novou kategorii součástek navrženou pro integrované obvody, které nemohou být vyřazené z činnosti, ale jsou přitom napojeny na JTAG součástky. Místo nutného vytváření souboru testované součástky s mnoha zablokovanými hodnotami mohou být nyní tyto součástky zařazeny do kategorie součástek „Excluded”. To celý proces zjednodušuje a šetří čas.

Nové výkonné vyhledávání kódu

Vývojáři nyní mohou také těžit z výhody zvýšené efektivity práce díky třem novým výkonným vyhledávačům kódu, které ho vyhledávají ve všech souborech projektu, nejen v tom právě otevřeném. Pravý klik na proměnnou, funkci, sběrnici nebo proměnnou konfigurace umožní prvnímu vyhledávači přejít do místa v projektu, kde byla daná veličina definována. Druhý vyhledávač nalezne všechny reference k dané záležitosti, a protože také zvažuje její rozsah, spolehlivě nalezne správné reference v kódu, dokonce i když je název použit na více místech. Třetí vyhledávač je v podstatě textový, ale takový, který prohlíží všechny soubory s kódem, přičemž výsledek je rozdělen do skupin podle typu souboru. Tyto nové vyhledávače zjednodušují úkoly spojené s vývojem a odladěním testů.

Přizpůsobivé úrovně práv uživatelů

Nová verze XJTAG 3.12 pomáhá operátorům ve výrobě soustředit se více na práci, protože mají větší kontrolu nad tím, která data jsou během testů zobrazena. Nové možnosti nastavení programů dovolují lepší přizpůsobení požadavkům operátorů. Tak je například možné omezit některým uživatelům zobrazení návaznosti na prohlížeče navržené desky a schématu, což v praxi znamená, že operátoři se základními právy k XJRunner nebo XJInvestigator nebudou rušeni informacemi, které nepotřebují.

Lepší přizpůsobení bylo rovněž přidáno do souborů XJPack (komprimované soubory chráněné proti neoprávněnému použití, používané k přenosu testovacích projektů od vývojářů k výrobnímu týmu). Určitá práva k manipulaci se soubory nyní umožňují definovat, která nastavení mohou uživatelé dočasně změnit.

O standardu JTAG a společnosti XJTAG

JTAG [1] je standard IEEE, který byl vyvinut s cílem umožnit testování desek plošných spojů se součástkami v pouzdrech, jako jsou například BGA, u kterých nejsou pájené spoje dostupné s pomocí tradičních jehličkových testerů. I když se JTAG stal populární při odladění procesorů a programování FPGA a CPLD součástek, umožňuje pouze použití standardního komunikačního protokolu. Plné využití standardu JTAG při testování osazených desek plošných spojů nastává až se zavedením techniky „boundary scan“. Nástroje firmy XJTAG umožňují snadným způsobem využít zmíněné možnosti standardu JTAG.

Společnost XJTAG [2] je jedním z předních dodavatelů hardwaru a softwaru pro JTAG boundary-scan techniku. Produkty používají standard IEEE Std.1149.x (JTAG boundary scan) k odladění, testování a programování elektronických obvodů rychle a snadno. Díky tomu lze zkrátit dobu potřebnou pro vývoj i výrobní procesy.

Odkazy:

[1] www.xjtag.com/about-jtag/what-is-jtag/

[2] www.xjtag.com