česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Jak správně vybrat nábytek pro své pracoviště aneb proč si zapamatovat značku Treston

DPS 3/2022 | Články
Autor: Ing. Martin Abel

V současné době je již běžné, že nábytek do kanceláří, zasedacích místností a ostatních administrativních prostor je vybírán s ohledem nejen na funkčnost, ale i na pohodlí a zdraví člověka.

Ne vždy se stejným způsobem vybavují i dělnická pracoviště továren v různých průmyslových odvětvích, i když právě zde je nutné přihlížet k namáhavé činnosti pracovníků.

Ergonomická pracovní stanice sestavená s hlubším pochopením fyzických potřeb pracovníků a širším pohledem na plynulost pracovního procesu dokáže přinést nejen spokojenější a zdravější zaměstnance, ale celkově má potenciál zvýšit výkonnost a kvalitu jednotlivých výrobních procesů.

Obr. 1  (jpg)

Díky vhodně navrženému rozložení pracoviště lze snížit prostoje, zabránit chybám z nepozornosti a urychlit opakující se úkoly. Ergonomické rozvržení vašim zaměstnancům rovněž pomůže lépe se vypořádat s únavou z opakující se fyzické námahy a pomůže je lépe ochránit před chronickými zdravotními problémy se zády, krční páteří a dalšími částmi pohybového aparátu. Zdravotní potíže se u špatně nastaveného pracoviště projeví až s delším časovým odstupem. Zasáhnou tak tu část vašich pracovníků, kteří mají největší přehled o postupu výroby, vysokou zručnost a jen výjimečně dělají nějaké chyby.

Co to představuje v číslech?

  • Usnadnění a zrychlení výroby nebo snížení pravděpodobnosti zranění a chronických problémů jsou pro vás i vaše zaměstnance velmi pozitivní věci. Jak je však máte vyčíslit? Je rozdíl opravdu tak patrný, aby se vám vrátila vaše investice? Naštěstí na téma ergonomie proběhlo už mnoho výzkumů a uvádíme několik podložených čísel:
  • Nespokojení zaměstnanci mají až o 10 % nižší produktivitu. Naproti tomu spokojení až o 12 % vyšší, než je průměr.
  • Až 3 z 5 pracovníků v průmyslovém odvětví s rostoucím věkem trpí problémy s pohybovou soustavou. Ty v rámci celé Evropy tvoří nejčastější důvod pracovní neschopnosti. V tomto odvětví je také nejvyšší průměrná doba nemocenské. V průměru činí 16 dnů.
  • Podle jedné studie se po zvýšeném důrazu na ergonomii podařilo dosáhnout snížení absencí v souvislosti s problémy s pohybovou soustavou o 76 % a v meziročním měření došlo k nárůstu produktivity o 46 %, čímž došlo ke značným úsporám.

Podle čeho vybírat ergonomický nábytek?

Při hledání možností a porovnávání nabídek jistě narazíte na různé tipy pro výběr, kompletní řešení, značky výrobců pracovního nábytku a mnoho a mnoho ergonomických pravidel týkající se výšky, váhy, sezení, úhlů, osvětlení a spousty dalších parametrů. Pokud nedisponujete zkušenostmi v tomto odvětví, je pochopitelné, že proniknout rychle do hloubky ergonomie v navrhování pracovních stanic a učinit rozhodnutí je extrémně těžký úkol. Ideální první krok je obrátit se na specialisty.

Společnost ABE.TEC se zabývá poskytováním know-how, navrhováním a prodejem výrobků a komplexních řešení pro společnosti v průmyslových odvětvích. Je výhradním dodavatelem výrobků společnosti Treston v ČR a SR. Treston je známá světová značka finského výrobce ergonomického pracovního nábytku s více než 40letou tradicí ve výrobě, navrhování a zdokonalování průmyslových pracovních stanic. Tato značka patří k předním světovým hráčům v ergonomickém designu a neustále inovuje své výrobky na základě získaných zkušeností. Nabízíme vám několik základních bodů, na které je při výběru dodavatele dílenského nábytku dobré dávat pozor. Můžete se u nich zároveň zamyslet, jestli by pro vás značka Treston mohla být správná volba.

Obr. 2 (jpg)

1) Tradice

Ergonomie je věda, která ze všeho nejvíc čerpá ze zkušeností. Soustavného měření, vyhodnocování, drobných inovací a dalšího měření. Nikdo nikdy nedokázal navrhnout tak jemný a komplexní systém, jaký je zde potřeba, na první pokus. Pokud chcete jistotu, že nábytek splní veškeré náročné ergonomické požadavky, hledejte společnost s dlouhodobou tradicí, jako je Treston. Design a přístup se dají okoukat (často i velmi věrně), ale 40 let zkušeností, které za nimi stojí, už ne.

2) Modulární stavebnice

Je vámi sledovaný nábytek více „kus na míru“, nebo se skládá z modulů? Řešení pracovní stanice jako modulární stavebnice má velkou řadu výhod. Dává vám potřebnou flexibilitu při navrhování a úpravě různých pracovišť. K základní stolní desce můžete přidat velké množství příslušenství a vytvářet velké množství kombinací přesně na míru. Ačkoliv vytváříte velmi specializované pracoviště, lze ho velmi snadno upravovat vyměňováním různých modulů. Kompatibilita jednotlivých dílů vám pomůže rychle reagovat na změny ve výrobě a vyhnete se nepříjemné možnosti, že vám zbude specializované pracoviště, které nemůžete plnohodnotně využít.

3) Antistatika (ESD)

Aspekt, který byste při výběru rozhodně neměli opomenout, je antistatika (ESD) nebo-li ochrana proti statickým výbojům. Nábytek Treston lze objednat ve dvojím provedení – s antistatickou úpravou i bez. Navíc, společnost ABE.TEC je jedním z předních českých specialistů na ESD s možnostmi certifikačních kontrol, školení a provádění ESD auditu.

4) Kompatibilita

Kompatibilita jednotlivých dílů a kusů nábytku je až příliš často opomíjená. Treston díky modulárnímu řešení dokáže kombinovat nově zakoupený nábytek se stávajícím, zakoupeným i před několika lety. Nemusíte se tak bát, že například časem nebudou moduly sedět k novým stolům.

5) Normy a certifikace

Sledujte, jaké má nábytek certifikace a jaké splňuje normy. Mají tyto normy a certifikace i mezinárodní přesah? Treston Oy je společnost certifikovaná ISO 9001:2000, jejíž průmyslový nábytek má osvědčení jakosti GS (TÜV) a je certifikován pro ESD použití.

6) Dostupnost

Myslete do budoucna. Když se dnes rozhodnete pro nějakou společnost a její technické řešení, jaká je pravděpodobnost, že bude k dispozici s delším časovým odstupem? Když budete chtít za 5 let rozšiřovat výrobu, u společnosti Treston se můžete spolehnout na dlouholetou podporu prodávaných pracovních stolů a modulárních dílů. Není problém objednat i starší díly, pokud je budete potřebovat.

7) Podpora

Budete se mít v případě problémů či jakýchkoliv otázek spolehlivě na koho obrátit? Zaměřte se na otázku, jestli je váš obchodní partner pro vás jen dodavatel, nebo odborník v oboru, který vám pomůže navrhnout odpovídající řešení. Podporu vám plnohodnotně zajistí ABE.TEC. Jako bonusový tip zkuste využít 3D konfigurátor Treston, který naleznete na našich webových stránkách https://www.treston-nabytek.cz/ a zkuste si během pár kliknutí navrhnout vaše pracoviště už teď: https://3d.treston.com