česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Osciloskopům Tektronix řady 5 sluší písmeno B

DPS 3/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Nikdy nekončící vývoj osciloskopů a jejich dalších modelů se může ubírat různými směry. Někdy je zapotřebí zbrusu nová řada, zatímco jindy se jen pokračuje ve stávající nabídce.

Stejně jako u značky Tektronix, která začátkem roku představila nejnovější verzi svých MSO pracujících se smíšenými signály v sérii číslo 5. Výrobci tak stačí u názvu doplnit pouze „béčko“ [1]. Pro nás je ale jedno písmeno k popisu docela málo.

Obr. 2 (jpg)

Co zůstalo...

Modely osciloskopů páté řady od společnosti Tektronix na stránkách DPS Elektronika od A do Z rezonují již několik let [2]. A mají určitě proč [3]. Jenže nic není zase tak skvělé, aby to nešlo dále zlepšovat. V případě modelů MSO5xB je proto novinek hned několik. Spousta věcí však zůstala i tak „při starém“, což je na druhou stranu taky dobře.

Začněme nejprve tím, co se nemění. Rozlišení 12bitového A/D převodníku dává obrovský smysl, a proto zůstalo zachováno, stejně jako možnost vybírat ze čtyř, šesti nebo dokonce osmi vstupních kanálů FlexChannel™. V podobném duchu pokračujeme také s volitelnou šířkou pásma od 350 MHz až do 2 GHz, vzorkovací rychlostí pro všechny kanály 6,25 GS/s, pamětí v délce 62,5 až 500 milionů bodů, šumovým pozadím, volitelným operačním systémem Windows 10 nebo např. kapacitním dotykovým HD panelem (1920 × 1080 bodů) s úhlopříčkou 15,6 palce. U trojice nových modelů, coby přímé náhrady za „5 Series MSO“, zůstává rovněž oceňované uživatelské rozhraní, rozhraní pro systémy ATE, fyzické provedení, včetně požadavků souvisejících s osazením do stojanu, nebo např. dostupné softwarové řešení – také s ohledem na plovoucí SW licence, včetně jejich kompatibility. Opět zde očekávejte i kvalitní pasivní sondy, které jsou již součástí balení, a jejich širší využitelnost.

Obr. 1 (jpg)

... a co je jinak

A nyní několik argumentů, které může Tektronix nově vytáhnout společně s přepracovanými osciloskopy „5 Series B MSO“ [4]. V prvé řadě půjde o přídavný spouštěcí vstup Aux Trig na čelním panelu umožňující synchronizovat měřicí techniku s vnějším signálem, aniž přitom „spotřebujeme“ jakýkoli ze vstupních analogových kanálů, kterých je jinak v případě verze MSO58B dohromady osm. Vestavěný a volitelný generátor funkcí AFG se pak může pochlubit dvakrát rychlejšími průběhy, protože nyní zvládne maximální kmitočet 100 MHz. Otevírá tím nové možnosti, pokud jde o měření impedance nebo např. vykreslování Bodeho diagramu.

Režim History nyní využije větší paměti, takže obsluha může zachytávat tisíce událostí, a pokud uvidí něco zajímavého, zastaví a rychle vše i prozkoumá. Změny doznal také rychlejší procesor, který stojí za ještě pohotovějšími reakcemi systému a v budoucnu podpoří též další funkce pro analýzu. Zapomenout ale nesmíme ani na 250GB SSD ukládající veškerá data uživatele pro zajištění vyšší míry bezpečnosti právě na vyjímatelný disk. Stejnou poznámku „removable“ nově najdete i v kolonce operační systém u Embedded OS a nové budou také nástroje pro analýzu offline či ukládání dat do cloudu. Jenom připomeňme, že původní měřicí technika řady číslo pět spatřila světlo světa již v roce 2017 a od té doby výrobce vydal celkem šestnáct aktualizací firmwaru, které záběr osciloskopů pokaždé rozšiřovaly, třeba v oblasti sériových protokolů, motorů či analýzy vf spektra.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://news.tektronix.com/2022-01-11-Tektronix-Enhances-Acclaimed-5-Series-Mixed-Signal-Oscilloscope,1

[2] Tektronix vzkazuje: osm kanálů osciloskopu je více než šest, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:43124/tektronixvzkazuje-osm-kanalu-osciloskopu-je-vice-nez-sest

[3] Zabírá váš osciloskop spoustu místa? Bez displeje již nebude, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:47665/zabira-vasosciloskop-spoustu-mistabez-displeje-jiz-nebude

[4] Osciloskopy MSO řady 5B, https://www.tek.com/en/products/oscilloscopes/5-series-mso