česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Bluetooth® LE do každé věci. MCU za 79 centů napoví

DPS 5/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Jestliže dříve představovalo pro elektronická zařízení obrovskou výhodu, pokud je šlo vůbec „přenášet“, a mohla být kvůli tomu napájena i z baterií, dnes něčím podobným jen tak nezaujmete. Slovo „přenést“ si totiž současný spotřebitel spojí nejen s fyzickými rozměry, ale zejména s bezdrátovou komunikací, kterou již v mnoha případech automaticky předpokládá. Podobně jako skutečnost, že za ni nemusí zbytečně připlácet.

Stovky kB i nA

Mezi nejrůznějšími standardy dnes pochopitelně vyčnívá technologie Bluetooth® Low Energy (LE) a díky novým mikrokontrolérům s podporou vysokofrekvenčních linek rodiny CC2340 od společnosti Texas Instruments může být nyní zastoupena v ještě větším počtu produktů než kdy dříve [1]. Jak je to možné?

V prvé řadě jde právě o cenu takového řešení, která se oproti jiným součástkám dostává na poloviční úroveň. Při odběru jednoho tisíce kusů totiž za „wireless“ mikrokontrolér zaplatíte klidně jen 0,79 dolaru. K tomu si dále připočtěte proudový odběr v pohotovostním režimu, stejně jako vysokofrekvenční vlastnosti samotných obvodů SimpleLink™ odkazujících na desítky let zkušeností jejich výrobce s bezdrátovou konektivitou. MCU CC2340R2 a také CC2340R5 nabídnou dostatečně velkou paměť programu, Flash o velikosti 256 kB, resp. 512 kB. S rostoucím zastoupením aplikací vystavěných okolo rozhraní Bluetooth® LE se rovněž pojí požadavek na další paměťovou kapacitu umožňující pohodlně a především na dálku aktualizovat software. Nová rodina MCU v takovém případě nabídne až 36 kB datového prostoru RAM společně s podporou stahování „vzdušnou cestou“.


Obr. 1 K vybraným schopnostem MCU rodiny CC2340 podporující bezdrátové přenosy poplatně definici Bluetooth® LE, Zigbee® či vlastním řešením v pásmu 2,4 GHz [2]


Obr. 2 Základní srovnání mikrokontrolérů CC2340R2, resp. CC2340R5. Růžovou barvou výrobce zdůrazňuje vývodovou kompatibilitu v případě pouzder o rozměrech 4 × 4 mm [2]

Díky sadě LaunchPad™ připojeno do dvou minut

Nové mikrokontroléry z dílny Texas Instruments vybavené jádrem Arm® Cortex®-M0+ vynikají svým klidovým odběrem pod 830 nA (s RTC a při zachování obsahu paměti RAM; mimochodem pro reset/shutdown se dostaneme na méně než 150 nA), což představuje o 40 procent méně než u srovnatelných součástek. S baterií mincového typu se proto lze v bezdrátově řešených aplikacích, jako jsou elektronické štítky na regálech v obchodě nebo např. systémy sledující tlak v pneumatikách, dostat s výdrží omezeného zdroje energie třeba i na deset let.

Předpoklady ke stabilnímu připojení, které nesmí selhávat v průmyslových čidlech, stejně jako ve venkovních podmínkách, řekněme při nabíjení elektromobilů nebo u chytrých měřidel, zde dokládá i rozsah provozních teplot od –40 ºC až do +125 ºC. Pro účely dalšího navyšování dosahu je zapotřebí zmínit rovněž výstupní výkon až +8 dBm. Pro 1 Mb/s pak výrobce definuje citlivost přijímací části na úrovni –96 dBm. Obvody skupiny CC2340 se kromě toho pyšní vestavěným RF balunem umožňujícím jednodušší a také levnější výsledné návrhy s menším počtem vnějších součástek. Pokud chcete s bezdrátovými obvody CC2340 začít pracovat, požádejte o vzorky, příp. si opatřete vývojovou sadu LP-EM-CC2340R5 v hodnotě 39 dolarů. Překlenete tím dobu do první poloviny příštího roku, kdy již výrobce konečně slibuje sériovou výrobu.

robenek@dps-az.cz