česky english Vítejte, dnes je pondělí 24. červen 2024

Místo bipoláru volte pole sedmi tranzistorů DMOS

DPS 6/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Integrované obvody s „astronomickým“ počtem vlastních, polem řízených tranzistorů dnes nejsou ničím výjimečným. Novinka od společnosti Diodes, která jich nabízí pouze sedm, však nechce být jen „chudým příbuzným“. Pravda, nějaké závratné rychlosti zde nečekejte. Místo toho však dostanete možnost individuálního přístupu ke každému ze spínačů, jmenovitý proud kolektoru 500 mA a třeba i další výhody plynoucí z unipolární podstaty právě vzniklé kombinace.

 

Ztráty ano, ale ne zbytečně

Seznamte se, obvody ULN62003A vystupující jako pole sedmi tranzistorů DMOSFET s otevřeným kolektorem a všemi emitory zapojenými ke společné zemi, které výrobce představil v létě [1]. Vedle výše uvedené proudové zatížitelnosti, definované pro jeden kanál, je také zapotřebí zmínit maximální výstupní napětí mezi vývody drain – source na úrovni 50 V nebo např. dílčí ochranné diody, které se uplatní zejména při buzení náročnějších zátěží indukčního charakteru – solenoidů, relé, stejnosměrných motorů, ale jindy také LED apod.


Obr. 1 Nová pole sedmi tranzistorů DMOS od Diodes najdou své uplatnění třeba v klimatizacích
a dalších spotřebičích, jako jsou pračky, sušičky nebo mikrovlnné trouby [1]

Struktura typu DMOS vykazuje nižší odpor v sepnutém stavu, než je tomu v případě obvyklých bipolárních součástek, čímž dále přispívá k omezování výkonové ztráty a vývojářům tak umožňuje flexibilně řídit větší počet prvků a stále přitom zachovat požadovanou teplotu čipu. Typický úbytek výstupního napětí zde přitom dosahuje pouze 200 mV. Novinka ULN62003A od společnosti Diodes má samozřejmě jednotlivé funkční vývody zapojené proti sobě. Výrobce tím zjednodušuje návrh desky plošného spoje a podporuje třeba i přímou (kompatibilní) náhradu za řadu běžných budičů periférií. K dispozici je standardní provedení typu SO se šestnácti vývody.

 

Záporný vstupní rozsah

Kromě vyšší spolehlivosti celého systému spojené s klesající výkonovou ztrátou je zapotřebí zmínit i vstupy kompatibilní s běžnými logickými úrovněmi. Nové pole tranzistorů ULN62003A, které při odběru jednoho tisíce kusů vychází na čtvrt dolaru, zároveň počítá se vstupním napětím již od –1 V. S ohledem na robustnost návrhu lze proto vývod GND využít při detekci nadproudových stavů, kdy prostřednictvím zemního snímacího rezistoru monitorujeme zátěž a ověřujeme kupříkladu činnost solenoidů, včetně příp. podmínek pro vznik poruchy.

Odkazy:

robenek@dps-az.cz