česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Ve světě CAN „můžete“ dělat víc. K HiLoggeru patří nové jednotky Hioki

DPS 4/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Centrální správa signálů sběrnice CAN společně s dalšími analogovými údaji? Pro nové produkty s logem společnosti Hioki žádný problém.

S dráty, ale i bez nich

Řešení, které známý výrobce měřicí techniky představil v únoru [1], zde bude zahrnovat jednotku „CAN Unit“ U8555 [2] a také její bezdrátové provedení „Wireless CAN Unit“ s označením LR8535 [3]. Jenže obě novinky z obr. 1 toho samy o sobě zase tolik nezvládnou a bude je proto zapotřebí spojit s nadřazeným systémem, zde konkrétně tzv. „Memory HiLoggerem“ LR8450 ve standardním provedení [4] nebo i bezdrátovým modelem LR8450-01. Jakmile tedy umožníme jedinému zařízení typu Memory HiLogger zaznamenat a také zobrazit jak signály CAN, tak i měřené analogové údaje, posuneme se ve vývoji zase o něco výš, přičemž automobilový sektor zde rozhodně nemusí být podmínkou.

CAN – tři písmena odkazující na „Controller Area Network“ a výměnu dat probíhající zvláště uvnitř vozidel. Spousta palubních systémů a senzorů zde totiž svou informaci vysílá právě pomocí takového komunikačního protokolu. Vývojáři ale potřebují souběžně sledovat mnohem víc, třeba též analogová měření související s napětím či teplotou. V minulosti zde společný záznam signálů sběrnice CAN a také analogových měření znamenal z pohledu jejich centrální správy určité komplikace, protože byla příslušná data pokaždé zjišťována s využitím samostatného přístroje. K tomu si navíc přičtěte i popularitu zmíněné sběrnice, která se kvůli své snadné rozšiřitelnosti vyskytuje také vně automobilového průmyslu, třeba v oblasti robotiky, medicíně, provozních systémech internetu věcí apod. Stejně tak i zde bude zapotřebí vhodně nakládat s jinak odlišnými typy výstupů. Hioki však ví, jak na to.

Obr. 1 (png)

Pro převody v obou směrech

Díky jednotkám CAN U8555 (vstup nebo výstup) a také LR8535 (pouze jako vstup) stačí nyní k centrálnímu řízení jediný přístroj. Jak vyplývá z obr. 2, Memory HiLogger dokáže v reálném čase převádět signály sběrnice CAN pocházející např. ze senzorů v automobilech za účelem dalšího zobrazování na analogové průběhy, takže lze během vývoje či testování snadněji posoudit změny a nejrůznější vzájemné vazby. Data související s analogovým měřením, jako jsou např. informace o teplotě či vibracích ve vozidle, která jsme převedli prostřednictvím HiLoggeru LR8450 nebo též LR8450-01, je kromě toho možné nechat s přispěním prvně zmiňované jednotky opět vystupovat jako signály sběrnice CAN. V praxi to pak znamená předpoklady ke správě všech dat právě na základě těchto signálů, včetně zapracování do stávajících systémů CAN či analýzy prostřednictvím komerčně dostupného softwaru.

Obr. 2  (jpg)

Další výhody nyní skýtá možnost bezdrátové komunikace s využitím „Wireless CAN Unit“ LR8535 provázané se zařízením LR8450-01. Pokud zde totiž uvážíme schopnost jednotky pracovat i s bateriovým napájením, zjednodušíme si tím ve výsledku složité zapojování, takže LR8535 nasadíme třeba tam, kde by to jinak bylo s klasickým vedením komplikované či méně praktické. Ale nejen to. Jestliže v souvislosti s protokolem dále skloňujete rychlou výměnu obrovského množství dat, pak vězte, že obě jednotky nezapomínají ani na standard CAN FD.

Obr. 3  (jpg)

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.hioki.com/news/detail/id_680646.html

[2] CAN Unit U8555, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/multichannel/id_530104

[3] Wireless CAN Unit LR8535, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/wireless/id_530212

[4] Memory HiLogger LR8450, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/multichannel/id_6767