česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Dalších pět rodin MCU PIC® a AVR®

DPS 4/2022mc | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Celkem pět nových skupin produktů a na šest desítek jednotlivých součástek. Elektronická zařízení jsou stále složitější a ještě více propojená, na což ve společnosti Microchip koncem dubna zareagovali dalšími mikrokontroléry PIC® a AVR® nahrávajícími různým systémovým požadavkům. Vždyť také 8bitová MCU tvoří jádro vestavných návrhů již takřka padesát let a jejich spotřeba, počítaná na kusy, vytrvale roste.

Jako ASIC

Chytré telefony, autonomní vozidla nebo bezdrátové sítě páté generace stojí v čele tzv. embedded návrhů i letos, ovšem celkový záběr zde bude mnohem širší. Stejně jako aktuální nabídka 8bitových mikrokontrolérů firmy Microchip, která se chlubí tím, že zde každoročně prodá tolik součástek, že by každý člověk žijící na západní polokouli mohl získat po jedné z nich [1]. K tomu si nyní přičtěte i dalších pět rodin obvodů PIC® či AVR®, které výrobce společně prezentuje v [2]. Patří mezi ně AVR DD, PIC16F18076, PIC16F17146, PIC18 Q71 nebo též PIC16F18146.

Kromě vlastního výkonu při zpracování nebo schopnosti snadno komunikovat s dalšími součástkami zde Microchip samozřejmě láká na své tradiční analogové periférie, které lze pohodlně nakonfigurovat, aniž bude nutné provádět jakékoli změny na desce plošného spoje. Předpoklady k jednoduchému vývoji se tak vzájemně doplňují se schopnostmi připomínajícími speciální obvody typu ASIC. Tradiční možnosti mikrokontrolérů přitom dále rostou, protože je lze nyní konfigurovat coby čipy s „chytrými“ perifériemi. Patří mezi ně i softwarově ovládaný operační zesilovač v rámci rodiny obvodů PIC16F171, víceúrovňové vstupy a výstupy MVIO (Multi-Voltage I/O) nebo A/D převodníky ADCC (Analog-to- Digital Converter with Computation).

Pro různá napětí, nezávisle na jádru

V systémech, které u jednotlivých součástek počítají s odlišným napájením, třeba když 5V mikrokontrolér spojíme s 1,8V snímačem, není rostoucí počet napěťových hladin ničím výjimečným. V praxi tak obvykle sáhneme po speciálních obvodech pro posun úrovní, což ale může výsledné řešení zbytečně prodražit. Periférie typu MVIO, které máme k dispozici u nejnovějších 8bitových MCU od Microchipu, včetně rodiny AVR DD, každopádně umožňují činnost portu MCU s odlišným napětím, než je tomu v případě zbytku mikrokontroléru, takže se dalších vnějších součástek elegantně zbavujeme.

Obr. 1 a 2  (jpg)

A pak zde máme rychlé systémy vyžadující dobu odezvy, které na základě softwarového zpracování dosáhneme jen stěží. Přesně to je ale prostor pro periférie CIP nezávislé na jádru, dostupné v nabídce produktů PIC® a AVR®. Díky MCC (MPLAB® Code Configurator) je stačí pouze naprogramovat a jednoduše zapojit, takže obdržíme prostředky pro hardwarové zpracování – vlastní periférie bez požadavku na SW cykly. Výrobce vše ilustruje na poli LED WS2812 vyžadujícím za účelem bezchybného řízení též odpovídající časování. V tom případě si pomůžeme konfigurací „superperiférie“ složené z modulátoru PWM (Pulse-Width Modulator), rozhraní SPI a buňky CLC (Configurable Logic Cell). Nabídka 8bitových MCU je kromě toho vývodově kompatibilní, takže lze při změně požadavků kladených na obvody PIC® či AVR® počítat i s náhradami. Škoda jen, že skutečná dostupnost obvodů nemusí být vždy taková, jakou bychom si sami představovali.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.microchip.com/en-us/about/newsreleases/products/pic-avr-microcontrollers-anchor-majority-ofembedded-designs

[2] Nové MCU PIC® a AVR®, https://page.microchip.com/8Bit-Mega-Launch.html

[3] MCU PIC16F17146, https://www.microchip.com/en-us/product/PIC16F17146