česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Když se řekne ReDriver, přidejte Diodes a jednotku Gb/s

DPS 1/2023 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
soucastky-1.jpg

Firmy ve svých názvech odkazují na leccos. V případě Diodes to např. bude naprosto základní polovodičová součástka, kterou hezky vidíme i v jejich logu. Ale nenechte se zmást, záběr výrobce je mnohem širší. Nedávné novinky mezi klasické diody sice nepatří, ale jako integrované obvody s nimi budou stejně sdílet minimálně jeden klíčový předpoklad. Nejde přitom o nic jiného než právě o tolik skloňovanou rychlost. A ta nemusí být vůbec malá.

ReDriver™ ano, ale pokaždé jinak

Svá řešení určená pro PCIe® známý výrobce v létě rozšířil o novou součástku typu ReDriver™ navrženou pro vysokorychlostní přenosy dat. V případě obvodů DIODES™ PI2EQX16924 se bude navíc jednat o vůbec první dostupný ReDriver™ pro PCIe 4.0 napájený z 1,8 V (±5 %), což také kontrastuje s obvyklými přístupy, které již vyžadují vyšší hladinu 3,3 V.

Systém v provedení typu X2QFN (XUA) o velikosti 2,85 × 4,5 mm a s 32 vývody se uplatní při datové komunikaci, v serverech, na úložištích apod., kde také spotřebovává pouze 288 mW, resp. 27 mW – bude-li právě aktivní nebo se zase nachází v nízkopříkonovém režimu. Vhodně tak nahrává i potřebám přenosných systémů napájených z baterie.

Struktura počítá se čtyřmi rozdílovými kanály, které lze z pohledu ekvalizace na straně přijímače nebo též i zesílení nezávisle konfigurovat. Výrobce tak vyráží do boje s interferencemi a pomáhá kompenzovat signálové ztráty, což umožňuje použít i delší trasy na desce plošného spoje.

Protože ke konfiguraci dále slouží rozhraní I²C, budou požadavky kladené na firmware minimální. Obvody PI2EQX16924 zvládají rychlosti až 16 Gbps, zatímco zde vyhovují potřebám PCIe 4.0 se zpětnou kompatibilitou pro generace PCIe 1.0, 2.0 a také 3.0. Počítejte s teplotním rozsahem od –40 °C až do +85 °C a cenou, která při odběru 3 500 kusů dosahuje 3,25 dolaru [1].

V podobném duchu však výrobce pokračuje i během září. Tentokrát jde o programovatelné lineární prvky ReDriver™ s větším počtem kanálů, kdy tři nové součástky s rychlostí 20 Gbps a opětovnou podporou 1,8 V míří do světa standardů USB4® Gen3, Thunderbolt™ 4.0 a DisplayPort™ 2.0. Integrované obvody DIODES™ PI2DPX2020, PI2DPX2023 a PI2DPX2063 se uplatní v noteboocích, stolních počítačích, aktivních kabelech, monitorech, dokovacích stanicích apod., ovšem díky nízké vlastní spotřebě a kompaktnímu provedení se neztratí třeba ani v tabletech.

Každá z novinek znovu umožňuje flexibilně přizpůsobit parametry související se signálovou integritou, takže máme u kanálu pod kontrolou jeho ztráty a dále prodlužujeme i dosah. Latence zde přitom nemusí překročit 300 ps. Čtyřkanálové součástky s I²C mají k dispozici automatické režimy úspory energie a dostaneme je ve 32vývodových pouzdrech typu W-LGA4528 o rozměrech 2,85 × 4,5 × 0,7 mm. Při odběru 5000 ks vychází zhruba na tři dolary [2].

Do třetice všeho dobrého... a opět je u toho prvek ReDriver™, který v době psaní článku zatím jako poslední 1,8V nízkopříkonová součástka svého typu se čtyřmi datovými linkami nyní uvažuje rychlost „pouze“ 2,5 Gbps. Novinka DIODES™ PI2MEQX2505 bude ale i tak jako první ve své třídě podporovat práci s protokolem MIPI D-PHY 1.2, takže má namířeno do světa mobilních aplikací, včetně internetu věcí – přenosných zařízení s kamerami vybavenými rozhraním MIPI, vestavných systémů, notebooků apod.

Pokud jde o spotřebu energie, součástka si v aktivním režimu žádá 135 mW, pro nízkopříkonový mód pak 5 mW, 2 mW se dále ztrácí v režimu s mimořádně nízkým odběrem, zatímco v pohotovostním stavu to bude jen 0,2 mW. Programovatelné obvody PI2MEQX2505 dostaneme v pouzdrech typu TQFN-28L (ZH) o velikosti 3,5 × 5,5 mm za cenu 0,7 dolaru, platnou při odběru 3500 kusů [3].

robenek@dps-az.cz