česky english Vítejte, dnes je pondělí 16. září 2024

Navrženo k dalšímu rozšiřování. Počty vstupů osciloskopu počítejte na stovky

DPS 2/2023 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Moderní trendy hýbou světem a nevyhýbají se ani současné podobě měřicí a testovací techniky. Výrobci osciloskopů totiž vyrazili do boje a snaží se uživatele přesvědčit i velikostí nebo rozlišením svého zobrazovacího dotykového panelu, i když to může ve výsledku znamenat určité kompromisy.

Dlužno však dodat, že některé digitální osciloskopy, a není jich zase tak málo, zobrazování jako takové příliš neřeší. Jak je to možné? Jednoduše, žádný displej totiž nemají.

Až do dvou gigahertz

V dobře zavedené praxi počátkem letošního roku navázala i společnost Siglent Technologies, když představila své první osmikanálové osciloskopy řady SDS6000L, pro které bude příznačná právě jejich minimální výška [1]. Jak ostatně plyne z fotografie, novinky „obětovaly“ vše okolo LCD panelů, jen aby mohly přijít s útlým provedením, vhodným zejména k osazení do stojanu. Zde také mohou jejich dílčí varianty nabízející „jen“ čtyři analogové kanály vykazovat tloušťku pouhých 43 mm, což odpovídá zastavěné ploše o výšce jednoho U (s tradičním řešením se přitom dostáváme i na sedminásobek). Při práci s vestavnými systémy nebo v oblasti automatizovaného testování lze tudíž ještě efektivněji nakládat s dostupným prostorem. A aby toho nebylo málo, počet využitelných vstupů si v případě potřeby dále jednoduše rozšíříte. Stačí jen sáhnout po modulu SYN64, který již ve svém označení odkazuje jak na potřebnou synchronizaci, tak i násobek, díky němuž vytvoříme vysokorychlostní systém sběru dat čítající až 512 analogových kanálů (64 × 8) vhodný pro vzájemnou korelaci většího počtu událostí, třeba při ladění na systémové úrovni.


Obr. 1 Při hledání vzájemných souvislostí mnohdy nemusí stačit ani osm, natož pak čtyři analogové vstupy osciloskopu.
S novinkami firmy Siglent Technologies jich ve výsledku pohodlně obsloužíte i několik set a ještě si svobodně vyberete vlastní způsob zobrazování [2]

Jenže ani takové předpoklady by neměly odvádět pozornost od klíčových parametrů, které nás při výběru nového osciloskopu zajímají. Řada SDS6000L zde nabízí celkem šest variant odlišených šířkou pásma 500 MHz, 1 GHz nebo také 2 GHz a pokaždé i počtem analogových vstupů s citlivostí již od 0,5 mV/dílek, kterých napočítáme buď osm, nebo také čtyři. K dispozici je rovněž externí trigger plus 16 volitelných kanálů číslicových. Vzorkovací rychlost u novinek dosahuje 5 GS/s pro každý z kanálů (10 GS/s ESR) a poplatně technologii SPO, resp. zvolenému režimu Normal/ Sequence, pak při zachytávání obdržíme i rychlosti 170 000, resp. 750 000 wfm/s. Řešení podporuje zobrazování s 256 úrovněmi intenzity, odlišuje přes barevnou teplotu a pro čtyři kanály v úhrnu přináší paměť o velikosti 500 milionů bodů.

Z pohledu spouštění a dekódování u sériových sběrnic výrobce zmiňuje protokoly, jako jsou I²C, SPI, UART, CAN, LIN, CAN FD, FlexRay, I²S, MIL-STD-1553B, SENT a Manchester. Systém dokáže změřit více než padesát parametrů a cizí mu nebude ani 25MHz generátor funkcí / libovolných průběhů.

Dostupná rozhraní pak zahrnují 4× USB Host, USB Device, 1000M LAN, slot pro kartu micro SD, Pass/Fail, Trigger Out, HDMI, 10MHz In a také 10MHz Out. S tím se rovněž pojí vestavěný web server znamenající řízení na dálku prostřednictvím portu LAN a webového prohlížeče nebo např. podpora externího monitoru, myši a také klávesnice. Pokud by však měla fyzická nepřítomnost jakéhokoli displeje znamenat jen zbytečné komplikace, můžete se ještě poohlédnout po příbuzné rodině osciloskopů, které poslední písmeno L v názvu prohazují za A. Na našich webových stránkách jsme je představili již dříve v [3].

robenek@dps-az.cz