česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

ABB posiluje své postavení v oblasti mobilní robotiky nové generace s umělou inteligencí

web_úvod.jpg

Společnost ABB koupila švýcarskou start-upovou firmu Sevensense, která byla založena v roce 2018 jako spin-offová společnost švýcarské technické univerzity ETH Curych a která je předním výrobcem technologie 3D vizuální inteligence s podporou AI pro autonomní mobilní roboty (AMR).

„V současné době čelí naši zákazníci kritickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a tento krok nám umožní vytvořit pro ně flexibilní pracoviště, kde se roboty mohou autonomně pohybovat v těsné blízkosti člověka,“ uvádí Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace. „Každý mobilní robot vybavený touto technologií skenuje určitou část budovy a všechny společně tak vytvářejí kompletní mapu pracovního prostoru, která jim umožňuje autonomně se pohybovat v dynamickém a proměnlivém prostředí.“

Akvizice navazuje na minoritní investici ABB do společnosti Sevensense, která se připojila k inovačnímu ekosystému ABB v roce 2021, tedy ve stejném roce, kdy ABB získala společnost ASTI Mobile Robotics. Po pilotních zákaznických projektech v automobilovém a logistickém průmyslu začlení ABB technologii Sevensense do svého portfolia AMR, které nabízí kombinaci špičkové rychlosti, přesnosti a odpovídající nosnosti.

Průkopnická navigační technologie společnosti Sevensense kombinuje umělou inteligenci a 3D vidění, což umožňuje AMR pružně se rozhodovat a rozlišovat mezi statickými a mobilními objekty v dynamickém prostředí. Pomocí ručního navádění vytvoří mobilní roboty s technologií vizuální simultánní lokalizace a mapování (Visual Simultaneous Localization and Mapping, Visual SLAM) mapu, kde se mohou samostatně pohybovat, což zkracuje dobu uvedení do provozu na několik dnů a umožňuje mobilním robotům autonomně pracovat ve složitých, dynamicky proměnlivých prostředích v těsné blízkosti lidí. Sdílené mapy jsou neustále aktualizovány, tudíž oproti jiným navigačním technologiím lze zajistit jak okamžitou škálovatelnost bez přerušení provozu, tak větší flexibilitu.

Tato navigační technologie s umělou inteligencí již dnes transformuje odvětví automobilové výroby a logistiky a umožňuje rychlejší a efektivnější operace. Systém Visual SLAM s podporou ABB AMR bude využívat např. výrobce automobilů Ford v USA, na poli intralogistiky dále společnost Michelin ve Španělsku. Další automobiloví výrobci budou tuto technologii zavádět ve Velké Británii, Finsku a Německu.

„Jedinečná technologie ABB nabízí větší autonomii a kognitivní inteligenci a otevírá cestu k přechodu od lineárních výrobních linek k dynamickým sítím. Inteligentní roboty AMR autonomně navigují k výrobním buňkám, sledují skladové zásoby a sdílejí tyto informace s ostatními roboty, přičemž bezpečně spolupracují v těsné blízkosti lidí,“ uvádí Marc Segura, prezident ABB Robotika. „Díky akvizici společnosti Sevensense se ABB stává lídrem v oblasti AMR nové generace a nabízí vizuální SLAM v autonomních mobilních robotech spolu s integrovaným portfoliem zahrnujícím roboty a řešení pro automatizaci strojů vybavených špičkovým softwarem s vysokou přidanou hodnotou.“

Gregory Hitz, generální ředitel společnosti Sevensense, uvádí: „Jedná se o významný okamžik na naší společné cestě, kdy otevíráme naši technologii širšímu spektru trhů a odvětví. Společnost ABB je pro nás ideálním partnerem pro další rozšiřování naší platformy pro 3D vizuální autonomii, která slouží výrobcům OEM v odvětví automatizované manipulace s materiálem a servisní robotiky. Společně nově definujeme hranice robotiky využívající umělou inteligenci.“

Revoluční technologie, která zajišťuje vysokou efektivitu, flexibilitu a přesnost výroby a intralogistiky, bude i nadále nabízena pod názvem Sevensense zákazníkům působícím v širokém spektru odvětví.

https://new.abb.com/cz