česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Ohlédnutí za výstavou electronica 2010

DPS 1/2011 | Články
Autor: Redakce

Ani tentokrát nenechala výstava electronica 2010 nikoho na pochybách, že se jedná o přední světovou výstavu v oboru elektroniky.

Výstava, která proběhla ve dnech 9.–12. listopadu na mnichovském výstavišti, přitáhla více než 70 000 návštěvníků, z toho téměř polovinu ze zahraničí. 2 500 vystavovatelů ze 45 zemí vystavovalo a nabízelo produkty, řešení a služby v oboru elektroniky. Obsazeno bylo všech 12 pavilonů řad A a B, zatímco v pavilonech řady C probíhala navazující výstava hybridica.

Výstavy se zúčastnily i firmy z České republiky a Slovenska, ať už samostatně nebo ve společné expozici.

Návštěvník si nemohl nevšimnout velkého množství čínských firem, umístěných snad ve všech 12 pavilonech výstaviště.

Největší část výstavní plochy zabíraly stánky se součástkami a základními stavebními prvky elektroniky. EDA software již tradičně představoval jenom malou část výstavy v pavilonu A1. Prezentovány byly programy od firem Cadance, Polar Instruments, Mentor Graphics, Pulsonics, Target a další. K překvapení všech nebyl na obvyklém místě jinak také obvykle velký stánek firmy Altium.

Ohlédnutí za výstavou electronica 2010.jpg

Zájem o výstavu ze strany návštěvníků i vystavovatelů potvrdil oživující se trend elektronického průmyslu a potvrdil předpovědi jeho stabilního a dlouhodobého růstu.

Spokojeni mohli být nejenom vystavovatelé, ale i návštěvníci. Podle konaného průzkumu dali návštěvníci výstavě tento rok ještě lepší ohodnocení než v roce 2008. Velká většina z nich přijde pravděpodobně i na příští výstavu v roce 2012. Návštěvníci současně potvrdili výhodu této výstavy oproti jiným akcím, která spočívá ve velkém počtu vystavovatelů, jejich různorodému zaměření a mezinárodnímu charakteru. Tento rok se významně zvýšil počet návštěvníků ze 115 různých zemí.

Jednou z významných událostí výstavy byla i diskuse vedoucích pracovníků známých firem. U kulatého stolu zasedly spolu firmy Infineon Technologies, Freescale Semiconductor, STMicroelectronics a NXP Semiconductors, aby probrali ekonomickou krizi v letech 2008 a 2009, její pozadí a dopad na polovodičový průmysl. Závěrem diskuse bylo poučení z těchto krizí. Ukázalo se, že v době krize vedoucí firmy polovodičového průmyslu záměrně investovaly do výzkumu a vývoje, aby z krize vyšly lépe připravené na pozdější poptávku po nových a lepších produktech. Účastníci diskuse ale současně potvrdili stávající problémy spojené s ohromným nárůstem poptávky v posledních měsících, kdy v elektronickém průmyslu došlo k výraznému oživení. Řešení tohoto problému bude v budoucnosti vyžadovat užší spolupráci výrobců a odběratelů, aby bylo možné zjistit požadavky zákazníků s předstihem.

Výstava electronica 2010 byla zkrátka velkou příležitostí pro uvedení nových produktů, technologických řešení a myšlenek. V roce 2011 bude na výstavišti v podobném termínu probíhat navazující výstava productronica 2011. Další výstava „electronica“ bude opět v roce 2012.

www.electronica.de