česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

Zahoďte hračky a pořiďte si opravdový osciloskop!

Digitální osciloskopy jsou již dlouhá léta nedílnou součástí pracovního stolu každého, kdo má co do činění s vývojem či výrobou elektronických zařízení. Zároveň však pro tyto nezbytné pomocníky každého elektroinženýra platilo, že kdo chce mít kvalitní osciloskop s dlouhou záznamovou pamětí, displejem s velkým rozlišením, vysokou rychlostí měření či dekódováním sériových sběrnic, musí si za tyto vlastnosti řádně připlatit. Mnoho uživatelů proto bylo stavěno do situace, kdy museli činit kompromis mezi parametry požadovanými od pořizovaného osciloskopu a rozpočtem, který měli na nákup nového přístroje k dispozici. Tomu je však nyní konec, protože společnost Keysight Technologies uvedením zcela nové řady osciloskopů Infinii- Vision DSOX1000 zpřístupnila špičkové technologie používané v celé skupině osciloskopů Keysight InfiniiVision skutečně každému, a to tak, že prodejní cenu výchozího modelu EDUX1002A nastavila na cenu odpovídající ceně kvalitního značkového ručního multimetru.

Zahoďte hračky a pořiďte si opravdový osciloskop!

Osciloskopy Keysight DSOX1000 jsou novou základní řadou skupiny osciloskopů Keysight InfiniiVision. Využívají stejné technologie včetně superrychlé paměti MegaZoom 4. generace, mají stejné uživatelské rozhraní a celou řadu funkcí v této cenové kategorii osciloskopů dosud nevídaných. Řada DSOX1000 zahrnuje celkem 6 dvoukanálových modelů s frekvenčními rozsahy 50, 70 a 100 MHz. Pro každý frekvenční rozsah je k dispozici model „A“ bez nebo model „G“ s integrovaným 20MHz funkčním generátorem. 50MHz modely jsou osazeny 1 GSa/s A/D převodníky a záznamovou pamětí MegaZoom o délce 100 000 bodů. Modely 70 a 100 MHz pak v sobě mají 2 GSa/s A/D převodníky a záznamovou paměť o kapacitě 1 milion bodů s možností zapnutí režimu její segmentace až na 50 úseků. Rychlost měření je u všech provedení osciloskopů DSOX1000 vynikajících 50 000 stop za sekundu, čímž je zaručeno, že uživateli neuniknou ani velice zřídka se vyskytující náhodné jevy v průběhu měřeného signálu.

Uživatelské rozhraní je stejné jako ve všech ostatních osciloskopech skupiny Keysight InifiniiVision a využívá 7palcový LCD TFT barevný WVGA displej. K dispozici je celkem 24 automatických měření parametrů signálu, matematické funkce včetně FFT a u 70- a 100MHz modelů i maskové testy s rychlostí vyhodnocení shody 50 000krát za vteřinu. Unikátní funkcí u modelů „G“, tedy těch, které mají vestavěný 20MHz funkční generátor, je automatické měření kmitočtové závislosti amplitudy a fáze přenosu (bode plot). Díky tomu lze osciloskopy DSOX1000 použít například pro měření vlastností filtrů, propustí, směrových vazeb a dalších komponent. Pokud již zmiňujeme interní funkční generátor, tak jeho základní parametry jsou následující: frekvenční rozsah 0,1 Hz až 20 MHz, rozsah amplitudy generovaného signálu od 2 mVpp až do 20 Vpp. Kromě sinusového signálu je možné generovat i obdélník, puls, rampu a šum. Rovněž lze použít i modulaci výstupního signálu, a to ve formátu AM, FM nebo FSK.

Další funkcí, která přijde mnoha uživatelům vhod, je volitelné rozšíření o dekódování sériových sběrnic. 50MHz modely umí dekódovat (samozřejmě s hardwarovou akcelerací, a tedy v reálném čase a plně korelovaně s grafickým průběhem signálu) sběrnice RS232/UART a I2C. Modely 70- a 100MHz pak navíc ještě sběrnice SPI, CAN a LIN. Zajímavou možností, jak přidat osciloskopu ještě jeden měřený kanál, je možnost přepnout vstup externího spouštění do režimu třetího vstupního kanálu pro digitální signály. Pro komunikaci s okolím jsou osciloskopy DSOX1000 vybaveny USB portem na čelním panelu pro připojení paměťového disku nebo tiskárny, na zadním panelu je pak USB rozhraní (s podporou USBTMC) pro připojení k PC. Součástí standardně dodávaného příslušenství je dvojice pasivních sond s přepínatelným poměrem 1:1 a 10:1. Další informace o nových osciloskopech Keysight DSOX1000 získáte na www.htest.cz nebo přímo u společnosti H TEST a. s., autorizovaného distributora měřicí techniky Keysight Technologies pro Českou republiku, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik