česky english Vítejte, dnes je pondělí 02. říjen 2023

K1 se vrací na místo činu. Odhalí, co mělo zůstat skryto

DPS 4/2019 | Měření - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Taky by se vám hodil ještě jeden pár očí? Nejste sami. Záchranáři to vidí úplně stejně. Potřebují se totiž spolehlivě orientovat navzdory kouři, vodě a mnohdy i v naprosté tmě. Podobně jako vyšetřovatelé, kteří na jejich práci záhy navážou a podají o všem ucelenou zprávu.

Ve tmě, ale ne naslepo

Aby celá mise znovu „nepohořela“, bude zapotřebí nejen profesionálů, ale také profi nástrojů. Jeden takový letos v dubnu představila i firma FLIR Systems [1]. Příruční kamera pro teplotní zobrazování, zkráceně TIC, nese jednoduché označení K1 a výměnou za bezmála 600 dolarů ji bude možné pořídit již během léta.

K1 se vrací na místo činu. Odhalí, co mělo zůstat skryto

Systém z obr. 2 staví na nejmenší teplotní mikrokameře FLIR Lepton® s rozlišením 160 × 120 bodů a výhledem FOV popsaným úhly 57° × 44°. Ve viditelné části spektra pak celý náhled vhodně doplňuje matice obrazového snímače pracující již s 320 × 240 pixely. Poplatně technologii multispektrálního dynamického zobrazování s chráněným označením MSX® [2] lze nakonec oba záběry prolnout a zřetelně zobrazit spoustu detailů, které by jinak zůstaly skryté. Třeba jako na ilustračním obr. 3. Pro účely dalšího rozboru, hlášení či k zajištění důkazů výrobce osazuje vnitřní paměť o velikosti 3,9 GB, do které ukládáme zhruba deset tisíc obrazových souborů. O přítomnosti vestavěné svítilny (300 lm) netřeba pochybovat.

Kompaktní a odolná

Ostřílené vyšetřovatele jen tak něco nerozhází a určitá výdrž se očekává rovněž od nástrojů, které je budou v terénu doprovázet. Termokameru K1 [3] vybavenou LCD panelem s úhlopříčkou 2,4 palce a třeba i rozhraním USB proto neohrožuje pád na betonovou podlahu z výšky dvou metrů, mráz –10 °C a díky krytí IP67 ani samotná voda. Výsledné rozměry zařízení činí 208 × 85 × 65 mm a zase tolik nepřitíží ani celková hmotnost, která i s baterií lehce přesahuje 0,4 kg. Li-ion akumulátor o kapacitě 3 000 mAh pak v režimu MSX zajistí přísun energie po dobu více než pěti hodin. Jeho plné nabití uvnitř kamery však potrvá ještě déle.

K1 se vrací na místo činu. Odhalí, co mělo zůstat skryto 1

Při uvážení okolní teploty +10 až +35 °C výrobce stanovuje přesnost, která v módu s vysokým ziskem, tj. do +140 °C, činí ±5 °C nebo ±5 %. Za předpokladu měření teploty předmětů v pásmu od –10 °C až do +400 °C, tentokrát již ale s nízkým zesílením, si však můžeme pohoršit až na dvojnásobnou hodnotu. Citlivost (NETD) vyčíslíme pod 100 mK a za registraci se vám na oplátku FLIR u svého detektoru ještě zaručí po dobu deseti let.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik