česky english Vítejte, dnes je úterý 05. červenec 2022

Teledyne LeCroy: závodníci na vlnách startují pod číslem 9000

DPS 4/2019 | Měření - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Jen málokterá zařízení budou zajímat časové průběhy tak jako osciloskopy. S výrazem pro vlnu se proto setkáváme přímo v jejich názvu. Ve společnosti Teledyne LeCroy kupříkladu slyší na WaveJet, WaveSurfer, WavePro nebo WaveMaster. A když na to přijde, ozývá se i WaveRunner.

Smíšené pocity? Spíše signály

U posledně zmiňované podskupiny osciloskopů WaveRunner již ale máme číslici 8000 obsazenou [1]. Když tedy chtěl výrobce letos v dubnu navázat a představit všem, kteří se pohybují v oblasti automobilového průmyslu, vestavných zařízení či testů elektromagnetické kompatibility/ interferencí, něco nového a bez rizika „omezené dostupnosti“, musel tentokrát začít devítkou [2].

Teledyne LeCroy - závodníci na vlnách startují pod číslem 9000

Při popisu zařízení z obr. 1 pracujícího se čtyřmi analogovými kanály doplněnými 16 číslicovými vstupy je potřeba začít u kapacitního dotykového panelu WXGA s rozhraním MAUI a úhlopříčkou 15,4 palce. Teledyne LeCroy se zpátky rozhodně nedrží, což ostatně dokládá i šířkou pásma od 500 MHz až do 4 GHz nebo vzorkovací rychlostí útočící na hranici 40 miliard vzorků za sekundu. Přehledový výčet parametrů doplňuje zmínka o paměti schopné pojmout až 128 milionů bodů, standardně již od 32 Mpts, a třeba i osmibitovém rozlišení A/D převodníku. Výrobce u nové řady osciloskopů WaveRunner 9000 nabízí celkem dvanáct modelů [3]. V základním náhledu se odlišují šířkou pásma (500 MHz, 1, 2,5 nebo 4 GHz), varianty s koncovkou „MS“ přidají digitální vstupy, a pokud by nestačilo výchozích 20 GS/s, nabídnou nám nejvyšší patra již výše zmiňovaný dvojnásobek. Cena začíná zhruba na 16 400 dolarech.

Velký panel není podmínkou

Hlavní desku nových osciloskopů řady WaveRunner 9000 s operačním systémem Microsoft Windows® 10 zdobí čtyřjádro Intel® Core™ i5-6500 s taktem 3,2 GHz nebo až 16 GB paměti RAM. Pokud jde o digitální vstupy, kterých je také 16, systém zde vzorkuje s rychlostí 1,25 GS/s, rozliší pulzy o šířce 2 ns a bude to právě oblast sériových sběrnic, spouštění a také dekódování, ve které Teledyne LeCroy nabídne i nejvíce doplňků. Z hlediska samotné propojitelnosti přístroje se pak nabízí rozhraní USB 3.1 Host, USB 3.1 Device, LAN a také GPIB. V některých případech však může být velký displej na škodu. Pokud stále vyžadujeme 4GHz osciloskop a ve stojanu se na výšku najde prostor pod 2U, můžeme ještě zvážit funkce Wave- Runneru 8000-R, který využije stejného systému sběru dat a nabídne též plnou softwarovou kompatibilitu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik