česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

THCO2: Senzor CO2, teploty a vlhkosti s protokolem MODBUS RTU

DPS 3/2020 | Měření - články
Autor: Papouch

Mezi snímače komunikující protokolem MODBUS RTU od společnosti Papouch s. r. o. přibyl nově senzor THCO2 pro monitorování koncentrace CO2. Kromě měření koncentrace oxidu uhličitého měří ještě teplotu a vlhkost. Doplňuje tak samostatná čidla pro měření teploty s označením TQS4 a pro měření vlhkosti THT2. Svým provedením je určený pro měření v kancelářích, učebnách, školicích místnostech atd., kde je třeba koncentraci CO2 sledovat.

Co THCO2 umí?

Koncentrace CO2 je měřena v rozsahu 0 až 4 000 ppm, používá se vysoce přesný optický senzor typu NDIR (nondispersive infrared sensor) s přesností ±30 ppm. Rozsah měření teploty je –40 až +70 °C, měření vlhkosti pak v rozsahu 0 až 100 % RH.

Senzor THCO2 také počítá rosný bod a všechny hodnoty udává v přirozených jednotkách, tedy v ppm, stupních Celsia a procentech.

Provedení modulu THCO2 je vidět na obr. 1. Bílá krabička je určena k montáži na zeď. Uvnitř (obr. 2) jsou svorkovnice pro napájení, které může být v rozsahu 4,5 V až 36 V, a pro linku RS485. Senzor má nízkou spotřebu, při napájení 12 V odebírá jen 8 mA.

Papouch

Komunikace

Senzor THCO2 primárně komunikuje protokolem MODBUS RTU. Přepočtené hodnoty měřených veličin jsou k dispozici v holding registrech i v input registrech.

Další možností komunikace je firemní protokol Spinel, který je složitější, ale má více možností. Komunikace je podrobně popsána v dokumentaci.

Pro rychlé zjištění stavu koncentrace CO2 slouží LED přímo v modulu THCO2. Do úrovně koncentrace 1 000 ppm svítí zeleně, nad 1 000 ppm červeně a od 1 500 ppm červeně bliká.

Připojení do nadřízeného systému

Připojení senzoru THCO2 do nadřízeného systému je díky použitému protokolu MODBUS RTU snadné. Tento protokol umí všechny běžné PLC.

Pokud má být linka RS485 převedena na jiné rozhraní, lze použít převodníky, kterých Papouch s. r. o. vyrábí celou řadu:

  • SB485 − převod Modbus RTU na USB
  • GNOME485 − převod na ethernet
  • TCP2RTU − převod na ethernet a změna protokolu na Modbus TCP
  • Edgar PoE − převod na ethernet, napájení PoE
  • Edgar WiFi – převod na WiFi
  • FOSTCDR – převod na optiku
  • UC485 – převod na RS232

Možné uspořádání měřicího řetězce ukazuje obr. 3.

Papouch 1

Uvedené měřicí moduly THCO2, TQS4 a THT2 jsou obvykle skladem. Dostupné jsou i obdobné senzory s rozhraním ethernet. Všechny měřicí moduly je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici výrobce poradí s jejich aplikací.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik