česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 09. prosinec 2021

Tektronix MSO6B

DPS 6/2020 | Měření - články
Autor: TESTOVACÍ TECHNIKA

V polovině roku 2017 uvedla firma Tektronix první řadu osciloskopů MSO5 na novém čipu s 12bitovým A/D převodníkem. Od té doby se počet řad, které tuto technologii využívají, rozšířil o MSO6 a MSO4. 15. září tohoto roku přichází inovace a byly představeny MSO6B. Nejpodstatnější změnou je navýšení počtů kanálů, tedy stejně jako MSO5 je teď dostupná verze se 6 nebo 8 kanály. Další změnou je možnost spárovat vzorkovače na dvou kanálech a dosáhnout tak na vzorkovací rychlost až 50 GSa/s. MSO6B mají na každém kanálu jeden čip se vzorkováním 25 GSa. 12 bitů rozlišení je dostupných pro rychlosti vzorkování 12,5 GSa a níže. Do 5GHz pásma je osciloskop 12bitový, a to při všech zapnutých kanálech. Vzorkovače pracují se standardní pamětí 62,5M vzorků na kanál, kterou lze rozšířit až na hloubku 1 G. S rozšířením počtu kanálů je pochopitelně možné u osmikanálové verze také získat až 64 digitálních kanálů pomocí sond TLP058.

Tektronix MSO6B

MSO5 nabízí 4, 6 a 8 kanálů se vzorkováním 6,25 GSa. Více kanálů tedy sdílí jeden čip. Totéž činí i v řadě MSO4, která je vytvořena jako cenově dostupnější model, ve čtyřkanálové nebo šestikanálové verzi.

Osciloskopy lze plně ovládat přes internetový prohlížeč, případně SW TekScope umožňuje offline i online analýzu. Zajímavostí MSO osciloskopů je i možnost ukládat kromě dat či obrázků i session, což představuje kompletní sadu dat i nastavení, kterou lze poslat kolegovi nebo podpoře, kde je pak celé měření možné otevřít na jiném osciloskopu a pracovat s ním jako po odběru v single módu.

MSO4/5/6B sdílí SW platformu, přičemž cca každé 4 měsíce přichází tzv. Boxcar, který zdarma updatuje FW osciloskopů a přináší případná další rozšíření. Jednou z posledních přidaných analýz je Inverter Motor Drive Analysis, tedy přesně věc, která více kanálů využije.

V osciloskopech je několik zajímavých funkcionalit, které nejsou na první pohled viditelné, ale rozhodně jsou zajímavé. Osciloskopy podporují klasické zobrazení všech aktivních kanálů v jedné obrazovce (Overlay). Lze přepnout i do modu Stacked, kdy má každý kanál ve vertikální ose své vlastní místo i měřítko. Přetažením ikony kanálu na spodním okraji obrazovky přes kanál jiný lze v modu Stacked vytvořit lokální kombinaci dvou a více kanálů odpovídajících modu Overlay. Další méně viditelnou výhodou je, že paralelní architektura vstupního ASICu umožňuje pro jednotlivé kanály zapnout funkci SpectrumView a je tak možné pozorovat korelované změny v RF oblasti k průběhu signálu v čase. Časový rámec pro výpočet spektra lze posouvat. Spectrum View je jiný HW i SW, paralelně ke známému matematickému kanálu FFT. Kuriózně lze pak mít na MSO68B osm kanálů, k tomu 8 spekter pomocí SpectrumView a 8 spekter počítaných jako klasické FFT. Jednotlivé vstupy tak mají už tři možná použití – jako analogový kanál s 12bitovým převodníkem, paralelně k tomu lze použít SpectrumView pro zobrazení spektra nebo lze kanál změnit pomocí sondy TLP058 na vstup 8 digitálních kanálů. Visual Trigger je dostupný přes dvojitý klik na ikoně pro označení Zoomu. Poté je k dispozici možnost tvorby segmentů různých tvarů a definice, co se má stát, když signál do oblasti projde.

Bližší informace u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro ČR a Slovensko, společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., nebo přímo na webových stránkách výrobce www.tektronix.com.

 

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik