česky english Vítejte, dnes je sobota 04. prosinec 2021

MSO řady DLM5000. Osm kanálů je pouze začátek

DPS 1/2021 | Měření - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Dva, tři nebo také čtyři tisíce – co bude následovat dále? Přesně tak, společnost Yokogawa v případě své nové série osciloskopů pracujících se smíšenými signály netrhá řadu a další novinky koncem letních prázdnin představuje právě pod označením DLM5000. Do letošního jara by se pak měly jejich možnosti rozrůst o další užitečnou funkci.

OO Až do 500 MHz nebo 2,5 GS/s

Nové modely série DLM5000 navazují na osmikanálovou řadu MSO čtyři tisíce představenou bezmála před deseti lety, jejíž možnosti nyní dále vylepšují. V průběhu několika měsíců by měl výrobce zpřístupnit i funkci DLMsync umožňující provádět souběžná měření na dvou vzájemně propojených osciloskopech nejnovější řady z obr. 1 [1]. Aktuální modely nahrávají potřebám výzkumu a vývoje v oblasti automobilového průmyslu, mechatroniky či elektronických zařízení, spínaných zdrojů napájení, buzení motorů nebo např. střídačů, kde také vhodně doplňují ScopeCordery, analyzátory výkonu a další techniku stejného výrobce – na stránkách časopisu DPS Elektronika od A do Z jsme představovali např. v [2].

MSO řady DLM5000. Osm kanálů je pouze začátek

Osm analogových kanálů je sice mnohem více než jen „pouhé“ čtyři, nicméně výrobce zde pamatuje na obě varianty. Každou z nich navíc posílá pracovat v pásmu do 350 MHz, příp. až 0,5 GHz, takže ve výsledku volíme mezi čtyřmi modely [3]. U standardních flexibilních vstupů MSO si zároveň připočtěme podporu šestnácti číslicových signálů, jejichž počet lze volitelně povýšit až na 32 (volba /L32). Maximální vzorkovací rychlost je oproti sérii DLM4000 dvojnásobná a dosahuje nyní 2,5 GS/s, příp. 1,25 GS/s pro logické vstupy. Díky již zmiňované funkci DLMsync pak bude možné při ladění vestavných systémů souběžně zkoumat průběhy až na 16 analogových kanálech nebo, ale to až po dalším rozšíření, 2× 32 digitálních vstupech. A/D převod počítá s osmibitovým rozlišením, zatímco v režimu Hi-Res přidává systém ještě další čtyři bity.

S dotyky na 12 palcích

Osciloskopy řady DLM5000 do paměti zapíšou maximálně 500 milionů bodů, resp. zde pojmou až sto tisíc průběhů, což v obou případech představuje ve srovnání s modely série 4000 znovu dvakrát lepší výsledky. Pokud uvažujeme volitelnou paměť v plné velikosti, bude možné s rychlostí 2,5 GS/s zachytávat průběhy po dobu 0,2 sekundy, zatímco pro 100 kS/s to již činí 5000 vteřin. Novinka rovněž podporuje ethernetové rozhraní nebo USB 3.0, takže je schopna rychle přenést do počítače obrovské množství dat generovaných větším počtem kanálů. K tomu si přímo na přístroji připočtěme služby dotykového TFT LCD panelu XGA s úhlopříčkou přes dvanáct palců.

MSO řady DLM5000. Osm kanálů je pouze začátek 1

Podrobnější informace ke všem osciloskopům Yokogawa této kategorie naleznete v [4], rodinu přístrojů DLM3000, které se navíc dokázaly oprostit od zažité představy typu „knoflíky vpravo, displej vlevo“, jsme pak představili v [5].

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik