česky english Vítejte, dnes je pondělí 06. únor 2023

Vidíte do baterií? Hioki ano

DPS 3/2021 | Měření - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Aktuální novinky s logem známého výrobce se baterií nejen dotýkají, ale činí tak ještě lépe a s větším důrazem na smysluplnou výrobu či provoz. Více se o sobě dozví jak lithiové, tak i olověné zdroje.

Odpory i statika

Při napájení elektronických systémů a zařízení hrají baterie nezastupitelnou roli. Nastupují zpravidla tam, kde už svými výkony přestává stačit sběr energie z okolního prostředí, ale zároveň si stále chceme zachovat určitou míru nezávislosti na rozvodné síti, příp. bude-li vhodné jednotlivé způsoby napájení vzájemně kombinovat. Pole působnosti se neustále rozšiřuje a např. lithium-iontové články, které se dříve nazývaly též akumulátory, dnes běžně potkáváme v tak odlišných zařízeních, jako jsou chytré telefony, elektromobily či obrovská vyrovnávací úložiště energie. Není proto divu, že výrobci potřebují své přesné testovací linky nejen automatizovat, ale také zrychlit. Jedině tak budou schopni zajistit kvalitní zdroje energie v potřebném objemu. A to i tehdy, jedná-li se o vícečlánkové sady s důrazem na jednotné výsledky.

Žijeme ve světě, ve kterém je nutné vše důkladně testovat, dokonce už i lidi, a Li-Ion články zde nejsou žádnou výjimkou. Pokud jde o prověřování jejich kvality, jakýmsi standardem se již po 35 let stávají právě testery baterií od společnosti Hioki – na stránkách DPS Elektronika od A do Z viz též [1]. Výrobce svou nabídku dále rozšiřuje a letos v únoru [2] proto představil přepracované, avšak stále plně kompatibilní modely s ještě lepšími výsledky. Zaměřuje se přitom na nežádoucí průvodní odpory kabelů, relé či samotných kontaktů a také všudypřítomnou hrozbu v podobě statické elektřiny. Vstupy zde totiž počítají s kontaktním výbojem ±30 kV dle IEC 1000-4-2.

Obr.č. 1 a 2  (jpg)

 

Když je baterií moc

HiTestery, o kterých je řeč, ponesou označení BT3561A, BT3562A a BT3563A a v základním náhledu je odlišíme nejvyšším napěťovým rozsahem – použitelností v pořadí až do 60 V, 100 V nebo i 300 V. Standardem jsou rozhraní LAN a RS-232C. Přístroje lze kromě toho provozovat společně s rozšiřujícími moduly, Switch Mainframe, SW1001 / SW1002 pro tři nebo dvanáct slotů, resp. jejich dvojicí vstupních karet SW9001 / SW9002 (Multiplexer Module), a zajistit přitom spolehlivá vícekanálová měření s minimální vlastní chybou – viz také představení na našem webu [3].

 

Obr.č. 3 (jpg)

Odkazy:

[1] Bez jiskry v oku. S HiTestery nahlédnete u vozidel až do 1 000 V, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:53471/bezjiskry-v-oku-s-hitestery-nahlednete-u-vozidel-az-do-1000-v

[2] Tisková zpráva, https://www.hioki.com/en/information/detail/?id=519

[3] Otestovat hromadu baterií znamená správně přepínat. Třeba s Hioki, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:55072/otestovat-hromadu-baterii-znamena-spravne-prepinat-trebas-hioki

[4] Tisková zpráva, https://www.hioki.com/en/information/detail/?id=517

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik