česky english Vítejte, dnes je sobota 29. leden 2022

Křiklavé barvy nestačí. Pokud je telefon neurčí přesně, nebude chytrý

15.03. 2018 | Měření - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Alespoň takto by se ve zkratce dalo shrnout únorové „poselství“ od ams, X-Rite a také Pantone, kteří se pochlubili spoluprací na vývoji technologie sloužící přímo v chytrých telefonech k přesnému přiřazování barev. Společné řešení přitom počítá se spektrálním čidlem od ams a také optickými prvky zapouzdřenými v rámci miniaturního modulu. Společnost ams se v této oblasti skutečně vyzná, což ostatně dokládá i naše nedávná zpráva Miniaturní analýza spektra? S 18 kanály zjistíme více, než jen se šesti.

Na základě takových technologií by mohli výrobci telefonů ve spolupráci s maloobchody pomoci zákazníkům přehodnotit způsob, jakým vyhledávají, porovnávají a také nakupují nejrůznější zboží, např. šaty, domácí výzdobu či kosmetiku. Z výzkumu X-Rite totiž vyplývá, že zákazníci nemají důvěru k nákupu zboží po internetu, u něhož hraje barva klíčovou roli. Není se ostatně ani čemu divit, když taková nejistota pramení z dřívějších zkušeností, které jednak nenaplnily očekávání a ještě k tomu znamenaly složité sdělování barev z domova někam do světa. Jak se ukazuje, kamery a fotografie zde prostě nestačí. A to již vůbec nehovoříme o tom, jak si některé displeje tóny a barvy doslova „vymýšlí“.

mobile-color

Společný projekt ams a X-Rite se tak ve světě mobilních zařízení stává prvním řešením pro spektrální vyhodnocení barev za využití standardů Pantone Color. Bezkontaktní měření se má za přispění 11 kanálů odehrávat na zádech telefonu a k propojení s referenčním systémem pak posloužit cloud.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik