česky english Vítejte, dnes je pondělí 08. březen 2021

Rychlé a spolehlivé termální analýzy desek plošných spojů v PCB-Investigator

23.02. 2021 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Verze 12 programu PCB-Investigator německé firmy Schindler & Schill Gmbh (easylogix.de) přináší kromě dalších zajímavostí i nové možnosti v teplotních analýzách desek plošných spojů. V tomto případě se nejedná pouze o teploty součástek, ale jakéhokoliv místa na desce.

Termální analýzy desky jsou součástí simulačního nástroje zvaného PCB-Investigator Physics (PCBi Physics), což je modul (plug-in) k programu PCB-Investigator. Tento modul existuje už několik let, ale ve verzi 12 dostal nové možnosti. Je to především výrazně zjednodušená práce se simulátorem, a vysoce přesné výsledky v kratším čase. Program nyní umí řešit simulace paralelně zapojených součástek i vzájemně propojených vývodů.  Umožňuje nalézt kritická horká místa na desce, odpor plošných spojů a úbytek napětí na jednotlivých spojích. Při teplotních analýzách bere v úvahu i proud, který teče plošnými spoji a desku tak ohřívá.

Jak už sám název programu říká, CAM program PCB-Investigator umožňuje zjišťovat různé informace na navržené desce plošných spojů. Desky načítá buď přímo v jejich vlastním formátu, nebo prostřednictvím běžných formátů dat desky, jako jsou Gerber 274X, ODB++, atd. Na zobrazené desce (včetně 3D) umí vyhledávat jednotlivé objekty desky a provádět různé analýzy (např. oteplení plošných spojů vlivem procházejícího proudu), stejně jako provádět s deskou potřebné úkony (např. panelizaci).

PCB-Investigator byl na této webové stránce již popsán vícekrát, například minulý rok ve zprávě „PCB-Investigator od EasyLogix provádí užitečné analýzy na navržené desce“.

Více informací o termálních analýzách desky v programu PCB-Investigator jsou uvedeny v tomto článku e-časopisu ElectronicDesign

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik