česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Analog a digitál navždy spolu. Jedno pouzdro stačí

DPS 2/2019 | Součástky - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Analogové struktury se s číslicovými obvody skvěle doplňují. Pouto je nejen výhodné, ale dokonce tak silné, že se mnohdy stávají přímo jejich nedílnou součástí. Na své výbavě si nechává záležet i skupina mikrokontrolérů S1JA. Tím však výčet novinek od firmy Renesas rozhodně nekončí.

Úsporně a v bezpečí

Svou řadu mikrokontrolérů Renesas Synergy™ S1 výrobce rozšířil o nové členy S1JA v závěru loňského roku [1]. Nízkopříkonových MCU bude celkem pět, staví na 48MHz jádru Arm® Cortex®-M23 a přidávají 256 kB paměti typu Flash či 32 kB SRAM. My je však zmiňujeme právě pro jejich konfigurovatelné analogové a také bezpečnostní funkce spolu s podporou složitých algoritmů, které využijeme ve spojení se sběrem dat a následným zpracováním signálu z velmi přesných čidel průmyslového internetu věcí IoT, v jednofázových elektroměrech apod. Užitečný zde bude i široký rozsah pracovního napětí od 1,6 V až do 5,5 V nebo např. jednotka zajišťující pro vnější senzory odpovídající napájení.

Analog a digitál navždy spolu. Jedno pouzdro stačí

To se již ale dostáváme k samotné výbavě zahrnující přímo na čipu 16bitový A/D převodník typu SAR se vzorkovací rychlostí 1,2 Msps, 24bitový ADC Sigma- -Delta (15,6 ksps), 12bitový D/A převodník, rail-to-rail operační zesilovače s nízkým offsetem, příp. vysokorychlostní a také nízkopříkonové komparátory. Ať již tedy musíme řešit základní funkce, nebo se od nás žádají mnohem složitější postupy, stále budeme těžit z místa zbylého po nejedné vnější analogové součástce. Rozhraní HMI se mimochodem pojí s kapacitním dotykovým ovládáním přes CTSU.

Mikrokontroléry S1JA [2] řešené formou 32pinového pouzdra typu QFP nebo až jako LQFP se 64 vývody pamatují také na přenosná zařízení, která budou zálohována nebo rovnou napájena z baterie a většinu svého života, klidně i dvě desítky let, stráví v režimu spánku. Tomu pak v případě potřeby odpovídá proudový odběr pouhých 500 nA. Bezpečnému propojení s cloudem zase nahrává blok AES (128/256) + TRNG (True Random Number Generator) společně s jednotkou pro ochranu paměti. A pak zde ještě máme Synergy Software Package (SSP), nyní se šesti novými moduly pro jednodušší propojení vestavěných analogových struktur. MCU v odolných průmyslových aplikacích vhodně doplníme precizní napěťovou referencí ISL21090B25 s výchozí přesností ±0,02 %, 5V rozdílovými transceivery ISL32485E pro RS-485/RS-422 a třeba též samotnou vývojovou deskou TB-S1JA.

S motory jedině chytře

Z dalších novinek od Renesas ještě vybíráme skupinu celkem osmdesáti mikrokontrolérů RX66T, jinak též první členy vlajkové lodi 32bitových MCU RX založené na nové a v pořadí již třetí generaci jádra CPU RXv3 [3]. Smyslem je zajistit nepoměrně vyšší výkony během současného řízení až čtyř motorů v průmyslových podmínkách, domácích elektrospotřebičích a třeba též robotických systémech, kdy poplatně tzv. „e-AI“ v reálném čase, na základě proudových a vibračních charakteristik a díky zdokonaleným výstupům generovaným v cloudu předcházíme selhání stroje [4].

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik