česky english Vítejte, dnes je středa 07. červen 2023

Převodník rozhraní Wiegand a rozbočovač Wiegand HUB

Označením „Wiegand“ se označuje rozhraní používané obvykle u čteček bezkontaktních karet. Pojmenováno je po Johnovi R. Wiegandovi, objeviteli jevu, který bezkontaktní karty využívají. Rozhraní se ale rozšířilo nejen pro čtečky, ale i klávesnice a další zařízení obvykle používané v přístupových systémech.

Převodník Wiegand–ethernet a zpět

Standard Wiegand je zcela specifický, používá tři vodiče a několik navzájem nekompatibilních formátů. To přináší problémy při jeho přenosu na větší vzdálenosti nebo při začlenění do jiných systémů. Proto společnost Papouch s.r.o. dodává převodník WeiETH, který standard Wiegand převádí na ethernet. A s ethernetem se přece jen pracuje podstatně lépe.

Převodník WieETH (obr. 1) konvertuje data z protokolu Wiegand na ethernet. Rozhraní pro čtečku bezkontaktních karet obsahuje používaní signálů DATA1, DATA0, GND a také svorku Uout. Na ní je vyvedeno napětí (max. 12 V), které je možné využít k napájení čtečky.

Převodník rozhraní Wiegand a rozbočovač Wiegand HUB

Typ protokolu Wiegand lze nastavit přepínači, k dispozici jsou varianty Wiegand 26, 30, 32, 34 a 40. Data přečtená z bezkontaktní karty jsou přenášena ve formátu ASCII. Nastavení síťových parametrů převodníku se provádí přes jeho interní webové stránky.

Převodník WieETH lze použít ve 3 módech:

  1. Převodník Wiegand na ethernet. Tento mód je určen pro situace, kdy je nutné přečíst například programem pro PC data ze čtečky či klávesnice s rozhraním Wiegand.
  2. Převodník ethernet na Wiegand. Tento mód poslouží pro simulaci čtečky či klávesnice Wiegand. Tedy pro situaci, kdy mám např. zabezpečovací ústřednu, která předpokládá připojení čtečky Wiegand, ale potřebuji data posílat z počítače.
  3. Prodloužení linky Wiegand. Velmi výhodné řešení pro budovy, kde je použita strukturovaná kabeláž. Příklad: U vstupních dveří je umístěna klávesnice Wiegand, ale zabezpečovací ústředna je ve zcela jiné části budovy. Pak lze u klávesnice převést Wiegand na ethernet, data přenést po síti LAN a u ústředny je převést zase zpět.

Wiegand–HUB

Rozbočovač, slučovač a galvanický oddělovač WieHUB (obr. 2, blokové schéma na obrázku 3) umožňuje řešit specifické situace, které při práci s rozhraním Wiegand vznikají. Základní možnosti jsou:

  1. Připojení jedné čtečky s rozhraním Wiegand ke dvěma systémům. Přitom je zachováno galvanické oddělení obou systémů, takže nevznikají žádné problémy.
  2. Připojení 2 čteček k jednomu systému. Předpokladem musí být, že čtečky nepošlou data současně. Příkladem může být umístění dvou čteček u turniketu v různých výškách.
  3. Galvanické oddělení čtečky s rozhraním Wiegand. Tuto situaci je třeba občas řešit u čteček se samostatným napájením, kde mohou vznikat zemní smyčky.

Rozbočovač WieHUB umí také zajistit napájení připojených čteček.

Převodník rozhraní Wiegand a rozbočovač Wiegand HUB 1

Oba uvedené převodníky jsou v robustních kovových krabičkách s možností uchycení na lištu DIN. Převodníky je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik