česky english Vítejte, dnes je pátek 31. březen 2023

EDGAR: Převodník ethernetu na RS232 nebo RS485 s PoE a napěťovým výstupem

EDGAR (viz obr. 1 a 2) je převodník z rozhraní ethernet na linky RS232 nebo RS485 s unikátními vlastnostmi. Je určen pro připojení nejrůznějších zařízení s linkami RS232 nebo RS485 do sítě LAN, zvláště pak pro čtečky RFID nebo čtečky čárového kódu.

V čem je EDGAR výjimečný?

Vnitřní uspořádání převodníku je na obr. 3. Z něj vyplývají i tyto unikátní vlastnosti:

  • Napájení Power on Ethernet (PoE) nebo z externího zdroje 11−58 V.
  • Napěťový výstup VOUT, který je určen pro napájení připojených zařízení. Tak je možné technologií Power on Ethernet napájet nejen převodník, ale například i připojenou čtečku.
  • Rozšířené komunikační schopnosti, které jsou popsány dále.

Obr. 1, 2 a 3 (jpg)

Vlastnosti hardwaru

Převodník EDAGR může být napájen pomocí Power On Ethernet (standard IEEE 802.3af). Pokud není v síti LAN technologie PoE k dispozici, lze použít i napájení z externího napájecího zdroje. Napájení je od výstupu převodníku galvanicky odděleno. EDGAR navíc umí napájet i zařízení, které je k němu připojeno na lince RS232 nebo RS485. Výstupní napětí lze nastavit na 5 V, 9 V, 12 V nebo 24 V. Maximální výstupní výkon je přitom 3,5 W. Linka RS485 má nastavitelné zakončení a definici klidového stavu. Linka RS232 je plnohodnotná, kromě datových obsahuje i většinu řídicích signálů. Externí napájení může být vyvedeno na špičku 1 nebo špičku 9 konektoru pro RS232.

Komunikační schopnosti

Převodník EDGAR je protokolově nezávislý a na síti se může chovat jako klient i jako server. Pokud je nastaven do módu klient, snaží se po příchodu dat ze sériové linky navázat TCP nebo UDP spojení na zadaný server. V případě, že je převodník v módu server, očekává navázání spojení ze strany sítě LAN. Zajímavou vlastností je schopnost použít protokol http GET. Jakmile převodník přijme data ze sériové linky, pošle je metodou http GET na zadaný server. Při takovém použití nemusí být známá IP adresa převodníku, může být tedy přidělena DHCP serverem či může být převodník umístěn kdekoliv v síti.

Alternativy

Pokud je místo sítě LAN výhodnější připojení přes WiFi, lze použít obdobný převodník s označením EDGAR WIFI. Jestliže nejsou vyžadovány pokročilé funkce, je možné použít převodníky řady GNOME. Pro převod protokolu MODBUS RTU na MODBUS TCP a opačně pak poslouží převodník TCP2RTU, nově i ve variantě TCP2RTU PoE. Převodník EDGAR je dodávám v robustní kovové krabičce s možností uchycení na lištu DIN. Napájení a komunikace jsou signalizovány kontrolkami LED. Převodník je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jeho aplikací.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik