česky english Vítejte, dnes je středa 08. prosinec 2021

AOI lakovaných DPS a nová platforma pro selektivní lakování

DPS 2/2016 | Výroba - články
Autor: Ing. Jiří Vondráček, Amtest Czech Republic

Automatická optická inspekce lakovaných DPS a nová platforma pro selektivní lakování DPS

V posledních letech vzrůstají požadavky na lakování DPS. V návaznosti na tyto požadavky vznikají i požadavky na kontrolu kvality nanesení laku po zalakování DPS. V současné době je nejrozšířenější metodou kontroly DPS po lakování vizuální optická kontrola operátorem. Jak je ale z praxe známo, schopnost člověka se soustředit při kontrole s časem klesá a vzniká riziko, že chyba nebude zachycena. Z tohoto důvodu uvedla na trh společnost Nordson Asymtek platformu ACI (Automated Coating Inspection) FX-940UV, která je speciálně vyvinuta pro tento typ operace v elektrotechnické výrobě.

Obr. 1 ACI Nordson Asymtek FX-940UV

Zařízení Nordson Asymtek FX-940UV je určeno k jednoduché a pohodlné automatizaci kontroly procesu kvality konformního povlaku pod UV osvětlením s využitím patentovaných kontrolních algoritmů. Důvodem využití UV osvětlení je fakt, že k lakování DSP se využívají transparentní laky, které jsou doplněny složkou pro viditelnost pod UV světlem. Zařízení je vybaveno třemi typy osvětlení, a to UV osvětlením pro samotnou inspekci DPS, červeným osvětlením pro načítání naváděcích značek a bílým osvětlením pro načítání 1D, 2D kódů a textů. Zařízení je vybaveno horní kamerou s rozlišením 5 Megapixelů a velikostí pixelu 12 mikronů, dále je možno zařízení vybavit i čtyřmi bočními kamerami (3 Mpixel, 8 μm pixel size). Rychlost inspekce činí až 194 cm²/s.

Obr. 2, 3, 4

Programování a kontrola nastavení jsou velmi jednoduché a intuitivní, obvykle vyžadují méně než 30 minut. ACI dokáže zejména detekovat:

  • oblasti, které měly být zalakovány,
  • oblasti, kde se lak nemá vyskytovat,
  • bublinky v laku,
  • delaminaci povlaku,
  • De-wetting (špatné smáčení).

Automatizovaná inspekce obvykle trvá jen několik sekund. Výsledky inspekce jsou okamžitě k dispozici a je možno s nimi v budoucnosti dále pracovat. Samozřejmostí je SPC (Statistical Process Control) software umožňující ať už lokálně, nebo vzdáleně monitorovat first pass yield, trendy defektů nebo aktuální využití stroje. Nechybí zde ani možnost spolupráce s nařízenými informačními systémy pro řízení výroby typu MES nebo FIS.

Obr. 5

Novinkou v portfoliu firmy Nordson Asymtek je platforma Conexis CX-3040, která po uvedení v Asii byla v prosinci loňského roku uvedena i na evropský trh. Jedná se o platformu určenou pro selektivní lakování DPS pro malosériovou a středně sériovou výrobu. V základní verzi se platforma Conexis CX-3040 dodává v ostrovním provedení. Samozřejmě je možno tuto platformu i dovybavit dopravníkem. Platforma Conexis může materiál aplikovat až 3 různými aplikátory. Oproti platformě SL-940 je ale k dispozici menší variabilita a minimum doplňků pro procesní kontrolu.

Pro další informace kontaktujte společnost – Amtest Czech Republic, s. r. o. – předního dodavatele SMT technologií v regionu střední Evropy.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik