česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 09. prosinec 2021

Vytvrzování ochranných laků a hmot pomocí UV-LED

DPS 2/2016 | Výroba - články
Autor: Dirk Kall, dr. Manfred Suppa, Lackwerke PETERS

LED diody se staly součástí každodenního života a očekává se, že dříve či později odsunou další osvětlovací prostředky do pozadí. Stále více a více LED systémů je zaváděno v průmyslové výrobě, jako jsou například UV-LEDky, které se nyní používají i pro vytvrzování konformních povlaků. Zatímco klasické UV sušičky byly považovány po mnoho desítek let za nejmodernější, dnešní UV-LED moduly nabízejí všechny výhody technologie LED: jsou mnohem účinnější než konvenční rtuťové výbojky, zůstávají chladnější v provozu a nabízejí až desetkrát vyšší životnost, jakož i mnohem nižší potenciál ohrožení, neboť pracují bez produkce škodlivého UVC záření a ozónu.

Všechny UV LED vytvrzovací jednotky mají stejnou nevýhodu proti klasickým UV jednotkám. Vzdálenost mezi lampou a podkladem nesmí být příliš velká. V současné době je standardní maximální vzdálenost 5 až 6 cm; důvodem je chybějící zaostřování UV paprsků. V klasických systémech je této funkce dosaženo prostřednictvím reflektorů, které odráží světlo zpět od sestavy.

Vytvrzování ochranných laků a hmot pomocí UV-LED

Studie jsou zaměřeny na kompenzaci tohoto nedostatku UV-LED, a to směrem k navýšení výkonu. Nicméně vyšší výkon LED diod by znamenal více vygenerovaného tepla, které by muselo být efektivně rozptýleno. U některých systémů je chlazení vzduchem již na hranici svých možností, a to tak, že musí být zavedena chladicí voda. Při expozici lakované vrstvy je také nezbytné jemné seřízení osvitu v případě, že klasický UV vytvrzovací systém je nahrazen systémem UV-LED. Bohužel se nejedná pouze o výměnu fotoiniciátorů. Nové výsledky vývoje, které Peters zanedlouho předloží, byly vyvinuty za použití UV mini sušičky BE 15/1 LED; jeho maximální vyzařování (peak) je při frekvenci 395 nm.

Tyto nové produkty fungují na již dobře známém vytvrzovacím mechanizmu Twin-Cure®: při energii 3 000 mJ/cm2 jsou povlaky vytvrzeny během několika vteřin, následného vytvrzení i v oblastech stínů je dosaženo reakcí se vzdušnou vlhkostí při pokojové teplotě.

Typickým zástupcem silnovrtsvých laků a celé skupiny Twin-Cure je například ELPEGUARD® Twin-Cure® DSL 1600 FLZ/75, který je celosvětově zaveden. I tento lak se vyznačuje vynikající chemickou, klimatickou a mechanickou odolností, což umožňuje celkovou ochranu lakovaných sestav.

Pro teploty až do 180 °C a při vysokém zatížení v náročných klimatických podmínkách je vhodný ELPEGUARD® Twin-Cure® DSL 1707 FLZ. Tento silikonový silnovrstvý lak také funguje na základě Twin-Cure® vytvrzovacího mechanismu. Nabízí vynikající ochranu, kombinuje výhody velmi rychlého UV vytvrzování s vynikajícími konečnými vlastnostmi silikonového materiálu bez rozpouštědel. Dvojí mechanismus vytvrzování systémů Twin-Cure® znamená krátké doby zpracování.

Kromě vynikající chemické odolnosti silikonová struktura tohoto hustého povlaku umožňuje velmi vysokou trvalou teplotní odolnost, a to v teplotním zatížení mezi –40 až 180 °C. ELPEGUARD® Twin-Cure® DSL 1707 FLZ vydrží bez poškození, a to i v případě vysokých vrstev. Jeho odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům, v kombinaci s nehořlavostí, byl jeden z požadavků pro schválení UL v oblasti lakování v souladu s UL 746E.

Silnovrstvý lak ELPEGUARD ® Twin-Cure® DSL 1707 FLZ je k dispozici v kartuších pro pohodlné dávkování a může být jednoduše mechanicky odstraněn za účelem opravy.

Třetí možností, jak využít tento způsob vytvrzení je tenkovrstvý(do 80 μm) lak EH 13.401 FLZ-UV typu „Dam and Fill“ v kartuši.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik