česky english Vítejte, dnes je středa 06. červenec 2022

Stolní CNC frézky pro tvorbu prototypů v elektronice od T-Tech

DPS 4/2016 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Americká společnost T-Tech [1] představila nový výrobek nazvaný OtherMill. Jedná se o stolní CNC frézku určenou pro prototypování, a to nejen v elektronice. OtherMill je precizní CNC frézovací nástroj pro zhotovení 2D a 3D objektů z kovů, dřeva či plastů. Udávaná přesnost frézování je 0,025 mm při otáčkách vřetene v rozsahu 10 500 až 16 500 za minutu. O tom, že se jedná o skutečně stolní provedení, svědčí rozměry tohoto zařízení: 27 × 26 × 32 cm. Zajímavé je, že ovládací software načítá i soubory desek navržených v programu Eagle (.brd), stejně jako Gerber data, SVG a G-Code formáty. Cena této frézky je 2 139 USD.

I když u nás není společnost T-Tech příliš známá, ve světě (a zejména v USA) je uznávaným výrobcem zařízení pro vytváření prototypů desek plošných spojů. John a Helen Taylorovi, zakladatelé této firmy, začali v roce 1983 podnikat v oboru osazování desek plošných spojů. Jejich první výrobek, nazvaný Quick Circuit, který umožňoval vytvoření motivu spojů odfrézováním nepotřebné mědi, se stal hitem, na který navázali dalšími výrobky. Během více než 30leté existence společnosti T-Tech se tisíce jejích výrobků dostalo do 45 zemí světa.

Zařízení Quick Circuit, kterých je dnes k dispozici celá řada v různých cenových a výkonových hladinách, odfrézují nepotřebnou měď z povrchu desky a vrtají potřebné otvory, přičemž se řídí daty z CAD návrhových systémů ve formě Gerber, DXF a Excellon výstupních souborů.

Stolní CNC frézky pro tvorbu prototypů v elektronice od T-Tech

Technicky nejdokonalejším zařízením je frézka/vrtačka plošných spojů QCJ5. Ta má až 32 pozic v zásobníku nástrojů s jejich automatickou výměnou, kontrolu hloubky frézování a vrtání, vysokootáčkové vřeteno (100 tisíc ot./min), vakuový stůl pro přidržení desky a pracovní plochu 254 × 330 mm. Má také automatické zarovnávání s naváděcími otvory potřebné pro práci na vícevrstvých deskách nebo při opravách DPS. Umí pracovat v automatickém režimu.

Největším frézovacím zařízením na DPS je QC9000, které má rozměr pracovní plochy 480 × 480 mm.

Všechny frézky společnosti T-Tech se ovládají jejím vlastním programem Iso Pro, který načtená Gerber data převádí na pohyby frézky – zdánlivě triviální úloha není tak jednoduchá, když se vezme v úvahu, že frézka odstraňuje plochu mezi plošnými spoji čili opak Gerber dat. Kromě toho načítá i Excellon vrtací data pro potřeby vrtání desky. Tento software používá i několik dalších výrobců zařízení pro prototypování (např. firma Bungard Elektronik). K tomuto programu je také k dispozici přídavný modul, který převádí data z formátu DXF do Gerber.

odkazy

[1] www.t-techtools.com

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik