česky english Vítejte, dnes je sobota 29. leden 2022

Laserový značicí systém pro značení integrovaných obvodů

DPS 2/2017 | Výroba - články
Autor: Leonardo technology

Značení integrovaných obvodů laserovou technikou je velmi obtížné a problematické, protože klasické značicí laserové systémy ohřívají povrch obvodů, což může mít za následek zničení jejich vnitřní struktury. V Leonardu tento problém vyřešili pomocí „zeleného“ laseru.

„Zelený“ laser SOLARIS e‑SolarMark DLG od Leonarda využívá ke značení „Second Harmonic Generation“ (SHG) ve viditelném spektru na vlnové délce 532 nm (zelený paprsek). Díky této vlnové frekvenci je schopný značit do křemíkových destiček, tenkých paměťových karet, tenkých integrovaných obvodů, bez poškození vnitřní struktury. Dále zelené světlo velmi precizně a kontrastně značí do velkého množství plastů, mědi a zlata.

Vhodnost použití pro značení v elektrotechnice

Stopa paprsku zeleného laseru je mnohem menší než u vláknových laserů, navíc paprsek je studený, proto je možné značit velmi ostře, a to i do křemíkových destiček, tenkých paměťových karet, tenkých integrovaných obvodů, bez poškození vnitřní struktury, protože nedochází k jejich zahřátí.

Laserový značicí systém pro značení integrovaných obvodů

Vysoce reflexní metalové materiály, jako jsou zlato nebo měď, není možné značit běžnými vlnovými délkami. V číslech má například měď odrazivost až 90 % standardních vlnových délek 1 064 nm a velmi nízkou absorpci. Velmi špatně se využívá termo efektu při značení na měď. Tepelný efekt zapříčiní pálení materiálu a v oblasti aplikace laserového paprsku je opálení. Proto se s výhodou používá zelený laser na vlnové délce 532 nm. Poloviční vlnová délka způsobí snadné značení do měděného materiálu, protože je jednoduše absorbována mědí. Neopálené okraje působení laserového paprsku způsobí velmi ostré značení.

„Zelený“ laser s rychlou implementací

Špičkovým laserem na vlnové délce 532 nm je již zmiňovaný SOLARIS e‑SolarMark DLG, který je v nabídce společnosti Leonardo technology s. r. o., která se průmyslovému značení věnuje již více než 15 let. Laser SOLARIS e‑SolarMark DLG je k dispozici ve dvou výkonových řadách s dotykovou ovládací jednotkou, a to komplet v nerezovém provedení. Implementace laserového zařízení do stávající výrobní linky je pro tým techniků v Leonardu samozřejmostí. V případě zájmu lze v Leonardu navrhnout a vyrobit kompletní jednoúčelový stroj či dopravní s manipulátorem.

Zaujalo vás dané řešení? Máte zájem o vytvoření vzorků pomocí zeleného laseru? Kontaktujte nás, vytvoříme vám řešení na míru.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik