česky english Vítejte, dnes je pondělí 26. září 2022

Řešení výroby v elektrotechnice

DPS 2/2017 | Výroba - články
Autor: Exactec

Stejně jako ve všech výrobních odvětvích je i ve výrobě elektrotechniky v současné době vysoká poptávka po kvalifikované pracovní síle. Řešení pomocí automatizace a robotizace výroby nabízí firma JANOME. Jméno JANOME je v celém světě spojováno s japonskou kvalitou, precizností a spolehlivostí. Novinkou uplynulého roku je nová verze stolního robota DESKTOP série JR 3000 a nové portálové systémy, které jsou plně připraveny k integraci do výrobních linek a zařízení.

Robot DESKTOP série JR 3000

Desktop neboli stolní roboty jsou nejjednodušší náhradou ručního montážního pracoviště. Jejich nová verze – řada JR 3000 – plně vyhovuje požadavkům na moderní automatizaci průmyslu 4.0. Jedná se o 3osý nebo 4osý systém, který má integrovaný řídicí systém v základně a je plně připraven k funkci ihned po zadání základních parametrů aplikace. Robot je schopen komunikovat přes moderní komunikační rozhraní, zálohovat programy na USB, spolupracovat s kamerovým systémem a umožňuje načítání DXF souborů pro zadávání trajektorií nástroje. Robota můžete připojit na firemní síť a zajistit tím celkové provázání s dalšími fázemi výroby.

Desktop roboty jsou vybaveny odolným ovládacím panelem, který je konfigurovatelný dle přání zákazníka. Tento panel odolá i nešetrnému zacházení.

Tyto roboty lze použít jako univerzální nástroj pro manipulaci nebo jako zákaznické řešení se specializovaným firmwarem. Ten je k dispozici pro šroubování, dávkování nebo pájení.

Tabulka 1

Pro 3–4osý pohyb v prostoru můžete zvolit také portálový systém JANOME JC. Tento systém je již nastaven a připraven pro přímou integraci, což je velkou konkurenční výhodou. Portál stačí pouze ukotvit na konstrukci či rám stroje a ihned můžete zadávat souřadnice. Odpadá nastavování a programování jednotlivých os.

Zákazník bude potěšen jednoduchým a známým uživatelským prostředím, které je pro všechny JANOME roboty stejné. Řídicí systém lze rychle zakomponovat do rozvaděče a umožňuje komunikaci také s dalším systémem, například dopravníkem atd.

Tabulka 2

Tabulka 3

Mezi aplikace JANOME výrobků objevující se nejčastěji v elektrotechnickém průmyslu patří především tyto:

  • manipulační úlohy typu Pick & Place, např. osazování komponent,
  • šroubovací aplikace, např. upevňování PCB desek, montáž plastových krytů, uchycení dílů,
  • kontrolní aplikace, např. kamerová kontrola, testování konektivity, test přítomnosti, test
  • pozice, testy kvality, měření atd.,
  • dávkovací aplikace, např. mazání, lepení, nástřik, aplikace těsnicích hmot,
  • řezání PCB a manipulace s nimi,
  • lisování mechanických a elektrických součástí do montážních celků,
  • bodové, kontaktní pájení.

Portálový systém JANOME JC

Se zvyšujícími se nároky na kvalitu a s nedostatkem pracovních sil je v dnešní době pro perspektivní firmu automatizace nutností. Pokud se i vy pro robotizaci rozhodnete, s výběrem vhodného robotického systému nebo tvorbou aplikace na klíč se neváhejte obrátit na společnost EXACTEC, distributora a integrátora systémů JANOME.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik