česky english Vítejte, dnes je sobota 04. prosinec 2021

Boeing zavádí RFID technologii u sedmi tisíc součástek

DPS 5/2017 | Výroba - články
Autor: Redakce

Americká společnost Boeing zavádí při montáži svých letadel systém RFID Integrated Label od Fujitsu [1].

Firma Boeing i její dodavatelé označují RFID štítky téměř sedm tisíc součástek, které se používají při montáži letadel. Speciální software potom sleduje každou součástku až do okamžiku její montáže. Když je daný typ letadla smontován, RFID systém indikuje použití všech potřebných součástek a vyšle hlášení o dokončení montáže. Různá hlášení, která se pomocí RFID systému generují, šetří čas a omezují možnosti vzniku chyb.

RFID štítek, který je připevněn na každou z mnoha tisíc součástek, nese výrobní data, ale také informace pro údržbu a inspekci. Pověření pracovníci pak mohou v průběhu výroby a montáže na štítek podle potřeby zapisovat i další informace.

Boeing zavádí RFID technologii u sedmi tisíc součástek

Systém RFID Integrated Label od Fujitsu [2] byl vytvořen tak, aby splňoval požadavky na identifikaci podle standardu ATA SPEC 2000. Štítek je ohebný, necelé 2 mm silný, takže může být použit na kovových i nekovových předmětech s různým povrchovým profilem. Je vyroben z nehořlavé silikonové gumy, která odolává teplotám až 150 °C. Je certifikován pro celoživotní identifikaci částí létajících objektů. Štítek je dostupný ve třech velikostech se dvěma volbami paměti (8 KB RFID uživatelské paměti stačí pro zápis dat). Materiál štítku dovoluje také vytvořit čárový kód, text nebo grafiku, které zůstanou čitelné po celou dobu živostnosti štítku. Štítek umožňuje spolehlivé čtení RFID zápisu až do vzdálenosti 1,5 metru, a to i když je upevněn na kovovém povrchu a obklopen dalšími kovovými předměty.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik