česky english Vítejte, dnes je sobota 04. prosinec 2021

Komplexní řada dávkovacích systémů

DPS 3/2018 | Výroba - články
Autor: Ing. Martin Abel

„Dispense Family 06“ v sobě zahrnuje systémy dávkování s jedinečnými vlastnostmi vyvinutými pro požadavky pokročilých a stále složitějších elektronických sestav.

První skupinou jsou SMART DISPENSE 06 − ruční dávkovací systémy určené pro snadné a rychlé dávkování tekutin/pasty s rozsahem viskozity 0,1−105 mPas. Jedná se o profesionální dávkovače pro ruční aplikace vyžadující nejvyšší přesnost a opakovatelnost procesu. Mezi objemově provozními dispenzery, které mají programové řízení dávkovacího tlaku a teploty výdejní pistole, vynikají Smart Dispense dávkovače stabilitou procesu a možností aplikace tekutin i pastovitých materiálů. Řízení parametrů a kompenzace změn viskozity umožňují spolehlivé manuální dávkování malých teček a čar (nejmenší objem dávky/tečky je 2 nl). Teplotně izolované dávkovací pero je k dispozici pro všechny velikosti kartuší (3, 5, 10 a 30 ccm) a umožňuje snižování teploty materiálu.

Komplexní řada dávkovacích systémů

Velmi kompaktní dispenzer je řízen jasně strukturovaným PC softwarem Clever Dispense Pro. Díky tomuto programu snadno vytvoříte, otestujete a uložíte dávkovací procesy, které jsou nahrány na dispenzer, kde jsou k dispozici každému uživateli. Všechny receptury jsou aktivovány pomocí grafického displeje. Různé úrovně oprávnění vás chrání před nežádoucími změnami programu.

Cenová hladina těchto dispenzerů SMART DISPENSE 06 je cca 44 000 až 60 000 Kč bez DPH.

Druhou a nejvariabilnější skupinou jsou dispenzery CLEVER DISPENSE 06. V nabídce jsou varianty ruční i automatické, s ohřevem dávkovaného materiálu, ohřevem kartuše i trysky a s funkcí chlazení. Tyto systémy mohou být instalovány také do osazovacích systémů nebo do aplikací pro mikromontáž.

Komplexní řada dávkovacích systémů 1

CLEVER DISPENSE 06 jsou profesionální dávkovače určené pro aplikace, které vyžadují nejvyšší přesnost a maximální kontrolu nad viskozitou materiálu. Tyto dispenzery umožňují ohřev dávkovací trysky i kartuše a jsou určeny pro manuální dávkovací operace.

Plně elektronické dispenzery, jejich dávkovací tlak, teplota a sací vakuum jsou programově řízeny použitím objemové čas−tlak technologie, umožňují spolehlivé dávkování velmi malých teček a čar (nejmenší objem dávky/tečky je 1 nl), a to z materiálů od kapalin až po pasty. Snímač navíc měří teplotu materiálu uvnitř dávkovacího pera a řídicí jednotka kompenzuje specifické změny viskozity média. Do již existující databáze materiálů můžete přidat svůj vlastní, a to definováním základních a mezních hodnot parametrů materiálu.

Řídicí modul pro ohřev trysky je integrován do dávkovací hlavy dispenzeru. Možnost ohřevu v kombinaci s volitelnou výškou senzoru nabízí maximální svobodu při navrhování dávkování v automatizační technice. USB nebo TCP/IP rozhraní umožňuje komunikaci mezi dispenzerem a procesním počítačem.

Oblasti využití pro dispenzery CLEVER DISPENSE jsou široké a lze je nalézt v jakýchkoli výzkumných a vývojových laboratořích, ale i ve výrobě. Tyto systémy jsou široce rozšířené v elektronickém průmyslu díky svému vynikajícímu výkonu při dávkování pájecích past, tavidel a ostatních materiálů.

tabulka

Šetrná technologie Advanced Time Pressure je vhodná i pro ta nejkritičtější média, jako jsou pájecí pasty. Umožňuje dávkování bez separace nebo poškození částic. Patentované mikrotrysky zajišťují konzistentní přesnost i u těch nejmenších teček. Vykazuje tu nejvyšší přesnost, dokonce i u jemných vodivých lepidel s relativně velkými částicemi, přičemž ohřívání dávkovací hlavy zabraňuje zalepování. CLEVER DISPENSE 06 je obzvlášť vhodný pro média velmi tekuté konzistence a dosahuje konzistentní přesnosti díky automatickému nastavování zpětného vakuového sání. V pohotovostním režimu médium neodkapává.

Cenová hladina těchto dispenzerů CLEVER DISPENSE 06 je cca 80 000 až 130 000 Kč bez DPH.

Třetí skupinou je PROFI DISPENSE 06, profesionální dispenzer navržený pro integraci do automatických systémů. Aplikaci této dávkovací technologie do mechanického inženýrství umožňují dlouhé hadice spojení mezi řídicí jednotkou a dávkovací hlavou. Aby se zabránilo souvisejícím nevýhodám, jsou řidicí elektronika a pneumatický modul rozděleny do dvou jednotek. Výhodami tohoto přístupu jsou malé rozměry obou modulů, extrémně plochý kryt a vysoká přesnost dávkování (nejmenší objem dávkování 1 nl).

Všechny parametry aplikace, jako jsou dávkovací tlak, udržovací vakuum nebo teplota trysky a kartuše, jsou nastaveny v počítači nebo řídicí jednotce. To poskytuje úplnou kontrolu nad dávkovacím procesem. Přístroje jsou určeny pro výdej malých teček a jemných linek od kapalin až po pastovitý materiál. Síťové rozhraní pro integraci do systému je součástí standardní výbavy, stejně jako USB a I/O rozhraní pro ovládání dávkovacího pulzu pomocí TTL nebo 24V signálů.

Cenová hladina těchto dispenzerů PROFI DISPENSE 06 je cca 90 000 až 130 000 Kč bez DPH.

Německá firma Martin GmbH při vyvíjení celé rodiny „chytrých“ dispenzerů vychází ze své letité zkušenosti s výrobou dávkovacích systémů. Je skutečnou jedničkou na světovém trhu a její dispenzery pracují v mnoha laboratořích i firmách světových značek.

http://www.bga-rework.cz/eshop/category/dispenzery-martin/

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik