česky english Vítejte, dnes je středa 06. červenec 2022

Létající kapky inkoustu vám zajistí velmi rychlý potisk dílu či celého výrobku

DPS 5/2018 | Výroba - články
Autor: Redakce

Německá firma Paul Leibinger GmbH & Co. KG [1] uvedla na trh zařízení JET3up [2] pro potisk výrobků ve vysoké kvalitě. Během tisku vylétávají velmi jemné kapky inkoustu řízeným způsobem z tiskové hlavy. Jedná se tedy o bezdotykový tisk rychlostí až 10 m/s, přičemž inkoust schne již během první sekundy po dopadu na materiál určený k potisku. Tisková hlava v podobě malého válce (obr. 1) je umístěna blízko pohybujícího se výrobku. Tato technologie se nazývá Continuous-Injection technology (CIJ).

Tisková hlava hraje při tomto druhu tisku hlavní roli – z ní vychází 120 tisíc elektricky nabitých kapek inkoustu za sekundu, jejichž směr je ovládán individuálně dvěma elektrodami. Při dopadu na potiskovaný předmět vykreslují na jeho povrchu rastrový text či obrázek. Nepotřebné kapky jsou zachyceny a vráceny do zařízení. Inkoustů, které je možné použít, je na výběr celá řada, jak podle barvy, tak i podle charakteru finálního výrobku. Díky speciálnímu těsnění Sealtronic inkoust v trysce nevysychá.

Létající kapky inkoustu vám zajistí velmi rychlý potisk dílu či celého výrobku

Zařízení dokáže tisknout malým fontem až 5 řádků textu, grafiku, čárový kód i další kódy s výškou až 16 mm.

K ovládání zařízení slouží 10,4" dotyková obrazovka, zatímco průběh tisku lze sledovat i na dálku na PC, v chytrém telefonu či tabletu. Řídicí software zahrnuje přes 800 funkcí určených pro různé možnosti tisku. Tiskárna má konektor pro ethernet a I/O signály, takže umožňuje snadnou integraci s výrobním strojem či linkou.

Bezkontaktní tisk je vhodný zejména v případech potisku nerovného, drsného či naopak hladkého povrchu. K rozmazání tisku nedochází, protože inkoust schne na skle, plastu, kovu i dřevu i za méně než jednu sekundu. Tento druh tisku je také ekonomicky výhodný – na tisk 160 milionů písmen se spotřebuje pouze jeden litr inkoustu.

V elektrotechnice a elektronice je možné tuto tiskárnu využít k potisku desek plošných spojů, kabelů, návleček, různých mechanických dílů a dalších částí.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik