česky english Vítejte, dnes je středa 29. září 2021

Epoxidová lepidla v elektrotechnice, elektronice, optice a lékařských technologiích

DPS 6/2018 | Výroba - články
Autor: Polytec PT GmbH, INTERCONTI Ing. Tomáš Bravený

Polytec PT GmbH, německý výrobce polymerních materiálů se zabývá především výrobou sofistikovaných lepidel pro oblast elektroniky, medicínské technologie a optiky. Mezi jinými jsou to především elektricky a teplotně vodivá, UV vytvrditelná, epoxidová lepidla a licí materiály, lepidla vysoce teplotně odolná a keramická lepidla odolná ultravysokým teplotám.

Neplněná epoxidová lepidla

Lepidla, jejichž doménou je více než materiály spojovat, nazýváme funkčními a patří do nich plněná epoxidová elektricky a teplotně vodivá lepidla. Tam, kde je třeba materiály trvale spojit bez požadavku vodivosti, přichází na řadu neplněná epoxidová lepidla a licí hmoty, které díky svému širokému spektru vlastností naleznou uplatnění v mnoha průmyslových aplikacích. Obecně řečeno, jsou tyto materiály charakterizovány vysokou pevností, dobrou adhezí na celé řadě substrátů a vynikající odolností proti teplotnímu zatížení a chemickým vlivům.

e

Vysoká variabilita použití a zpracování Epoxidová lepidla a zalévací materiály jsou optimalizovány pro specifické oblasti použití v rozličných výrobních procesech. Při rozhodování o ideálním produktu je nutno vzít v úvahu širokou škálu parametrů s ohledem na počet komponent, viskozitu, rychlost vytvrzování a pružnost, stejně tak jako na samotné podmínky použití.

Vhodné příklady použití epoxidových lepidel:

  • Mikroelektronika: SMD montáž, krytí a zalévání sestav
  • Optika: polohovací čočky a hranoly, zajištění optických senzorů, lepení optických kabelů
  • Lékařská technologie: autoklávovatelné, biokompatibilní lepení medicínských zařízení, jako jsou např. endoskopy
  • Elektrotechnika: lepení magnetů, mikrospínačů

Výhody lepení

Epoxidová lepidla umožňují spojit téměř jakékoliv materiály − dokonce i jinak těžce pojitelné kombinace, jako jsou kovy, plasty, sklo nebo keramika. Díky nízké viskozitě jsou licí hmoty dokonce schopné proniknout i do jemných trhlin a otvorů, čímž chrání citlivé jednotky před mechanickým zatížením a vlivem většiny procesních médií, jako je voda, olej nebo plyny.

Více na stránkách www.interconti.cz a www.polytec-pt.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik