česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Automatizace na stůl

DPS 2/2019 | Výroba - články
Autor: Ing. Tomáš Chvojka, EXACTEC

Automatizace výroby nemusí být složitá. V dnešní době, kdy je nedostatek kvalifikované pracovní síly, je možná náhrada ruční montáže jednoduše pomocí stolního pracoviště s DESKTOP robotem JANOME.

Většina firem, které se zabývají výrobou a montáží, se potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Ať už se jedná o velkou nadnárodní firmu nebo malého živnostníka s několika zaměstnanci, vždy je tento problém řešitelný pomocí automatizace části výroby, která má požadavky na technický um, kvalitu a opakovatelnost. Zde není nutné stavět velké celky nebo celé linky, ale uplatní se i drobné pracoviště s robotem, který kvalitně zvládá technologii, pro kterou je určen. Pak stačí mít pouze obsluhu pro zakládání a doplnění stroje, která zvládne při výrobě i další činnosti.

Automatizace na stůl

Česká firma EXACTEC nabízí jednoduché robotické buňky vybavené DESKTOP roboty nebo portálovým systém JANOME. Tento sytém může být předem připraven pro nepřebernou řadu montážních úkonů. Mezi tyto specializace patří šroubování, dávkování tekutin a lepidel, pájení, řezání PCB a manipulace s komponenty. Možnosti nových robotů řady JR 3000 umožňují implementaci moderních technologií, a tím tuto montáž spojit s kamerovou kontrolou, profilometrem, sběrem dat, čtečkou kódu a další širokou škálou potřebných technologií. Systém si ale stále uchovává svoji koncepci, kde se dbá na jednoduchost nastavení, údržby a integrace. K dispozici je jednoduchý PC program pro off-line programování s grafickým editorem umožňujícím převést DXF nebo JPG do křivek a bodů pro pohyb robota.

Portálový systém již nemusíte samostatně sestavovat z jednotlivých os, tvořit řízení a zdlouhavě programovat. Vše je již připraveno a ovládá se stejně jednoduše jako systém DESKTOP. Integrace je pak snadná a rychlá. Pokud vám 4 osy tohoto portálového systému nestačí, můžete je ještě rozšířit o dvě další osy a robot bude schopen si je uřídit samostatně přes jedno ovládání. Řešení je pak jednoduché a rychlejší než u stavby ze samostatných komponent.

Automatizace nemusí být nákladným a nejistým procesem. Můžete začít od malých celků, které zkvalitní a zefektivní výrobu. Při objednání si můžete specifikovat robota dle vašeho přání, od velikosti pracovního prostoru, komunikačního rozhraní a ovládacího panelu až po pracovní nástroj a zakládací přípravek.

Více informací naleznete na webu www.exactec.com. Firma EXACTEC vám může nabídnout jak samotné roboty, tak i projekty na klíč dle vašeho přání. Samozřejmostí je záruční i pozáruční servis včetně programování.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik