česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Není inkoust jako inkoust, vybere si každý!

DPS 2/2020 | Výroba - články
Autor: Leonardo technology

V Leonardo technology si uvědomujeme, že kvalita inkjet tiskárny závisí také na základní látce pro tisk a tou jsou vysoce kvalitní inkousty Leibinger. Proto disponujeme velkým množstvím druhů nejkvalitnějších inkoustů, což se přímo odráží v bezporuchovosti stroje a prakticky bezkonkurenčním pokrytím trhu co do škály potisku povrchů.

V nabídce pro inkjet tiskárny Leibinger, které vynikají svou vysokou kvalitou, je obrovská škála standardních a speciálních inkoustů pro nespočet aplikací. Inkousty se liší barevnou škálou od černé, bílé, modré, světle modré, zelené, žluté až po oranžovou. Dále se inkousty liší svými fyzikálními vlastnostmi, jako jsou odolnost vůči alkoholu pro kosmetický a lihovarnický průmysl, odolné inkousty proti brzdové kapalině, oleji, benzínu a naftě pro automobilový průmysl a např. odolnost vysokým teplotám. Zvláštní kapitolou v naší nabídce jsou bezpečnostní neviditelné inkousty, které fosforeskují světle modře pod UV světlem, jejich použití je např. v tiskárnách cenin. Speciální tzv. jedlé inkousty mají certifikáty FDA a jsou vyvinuty pro značení ve zdravotnictví a potravinářství. Příkladem může být přímý potisk bochníku sýru nebo zdravotního materiálu.

Není inkoust jako inkoust, vybere si každý!

Solvent neboli ředidlo

Ke každému inkoustu je třeba vhodně doplnit i ředidlo, tzv. solvent, které musí být o stejném základu jako inkoust. Slouží k udržování stále stejné viskozity inkoustu. Některé tiskárny potřebují na výplach hadic solvent, čímž značně zvyšují spotřebu solventu, a navíc použitý špinavý solvent jde zpět do nádrže inkoustu a ředí tak inkoust. Tato nevýhoda se ukáže při častém zapínání a vypínání tiskárny, kdy se značně naředí inkoust, což je ekonomicky značně nevýhodné. Tiskárny Leibinger nepoužívají solventy na výplach hadic už z principu konstrukce, a proto značně šetří spotřebu solventu a vaše peníze, navíc tím jsou ekologicky šetrnější k životnímu prostředí.

Vezmeme-li technicky složení inkoustu a solventu, tak musíme poznamenat, že tyto látky obsahují vodivé soli. Jde o látky, které umožňují lepší nabíjení kapiček inkoustu, a tedy kvalitní bezproblémový tisk. Proto není možné použít čistý základ solventu jako náplň do tiskáren a vždy se vyžaduje použití pouze solventu Leibinger, který má uzpůsobené vlastnosti pro tisk ve spojení se svými inkousty.

Není inkoust jako inkoust, vybere si každý! 2

Odolnost inkoustů Leibinger

Základní a nejrozšířenější je rychleschnoucí černý inkoust na bázi MEKu, dále penetrační inkousty pronikající tenkou vrstvou oleje, inkousty omyvatelné vodou a pro odstranění nápisu. Speciální inkousty pro použití do velmi vysokých teplot až do 1 300 °C. Bezpečnostní inkousty jsou neviditelné a fosforeskují pod UV světlem, jedlé inkousty pro potraviny nebo také inkousty měnící barvu po sterilizaci. Z dalších typů podle druhu rozpouštědla (solventu) můžeme uvést etanolové (alkoholové) a potom například inkousty na vodním základě, kombinace MEKu a alkoholu a další speciální inkousty i do prostředí pod normami ISO 14000.

Není inkoust jako inkoust, vybere si každý! 1

Benefity:

  • Více jak 68 typů pigmentových a nepigmentových inkoustů pro nespočet aplikací
  • Speciální inkousty odolné teplotám od –196 °C až do +1 000 °C
  • Vysokorychlostní inkousty pro potisk kabelů a vodičů rychlostí více jak 1000 m/min. ve spojení s inkjet tiskárnou Leibinger JET Rapid

Potřebujete vhodný inkoust pro vaši aplikaci nebo inkjet tiskárnu, který vám ušetří výdaje za spotřební materiál? Kontaktujte nás, vytvoříme vám řešení na míru.

 

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik