česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

Kniha, která vás může zajímat: Op Amp Applications Handbook - Walt Jung

Operační zesilovače hrají velmi důležitou roli v moderním návrhu elektronických obvodů. Nejnovější operační zesilovače mají velmi výkonné vlastnosti, které z nich činí součástky vhodné pro mnoho různých aplikací v oblastech zpracování velmi slabých signálů, jako jsou lékařská a komunikační zařízení, optické sítě či senzorová technika.

Jsou informace, které časem neztrácejí na hodnotě, a příručka Op Amp Applications Handbook je toho důkazem. I když její první vydání bylo uvedeno na trh již před lety, stále představuje jeden z nejlepších zdrojů informací o operačních zesilovačích, protože poskytuje nejen základní údaje, ale detailně také popisuje jejich různé aplikace. Jejím cílem není stát se „kuchařkou“ pro vývojáře obvodů, spíše se jedná o zdroj velmi důležitých informací, které umožní problematice operačních zesilovačů lépe porozumět. Na téměř 900 stránkách uvádí příklady zapojení i s jejich vysvětlením, přináší tipy na práci s nimi, vysvětluje techniku zjednodušení obvodů s operačními zesilovači a pojednává o možnostech zlepšení jejich výkonnosti.

Příručka je skutečně komplexně pojata, když kromě vlastních operačních zesilovačů obšírně pojednává i o navazujícím hardwaru, jako jsou kondenzátory či rezistory, napájecí zdroje, provedení desky plošných spojů, jejich výběr, tolerance, teplota, EMC a další činitelé a jejich vliv na výsledek práce obvodu s operačním zesilovačem.

Dále navíc podrobně pojednává o historii vývoje operačních zesilovačů, takže poskytuje tyto jinak těžko dohledatelné informace každému, kdo se zajímá o elektroniku z pohledu minulosti v širších detailech.

Příručka má celkem 11 kapitol, z nichž 7 vysvětluje technické aspekty operačních zesilovačů. Jednotlivé kapitoly příručky jsou k dispozici v samostatných PDF souborech.

Jednotlivé kapitoly

Úvod (Front_final.pdf)

Základy OZ (Op Amp Basics – Ch1_final.pdf)

Speciální zesilovače (Specialty Amplifiers – Ch2_final.pdf)

Použití OZ s konvertory dat (Using Op Amps with Data Converters – Ch3_final.pdf)

Přizpůsobení signálu snímače (Sensor Signal Conditioning – Ch4_final.pdf)

Analogové filtry (Analog Filters – Ch5_final.pdf)

Zesilovače signálů (Signal Amplifiers – Ch6_final.pdf)

Navazující hardware (Hardware and Housekeeping Techniques – Ch7_final.pdf)

Historie OZ (Op Amps History – ChH_final.pdf)

Index (Index – Index_final.pdf)

Komu je kniha určena

Příručka je určena nejen vývojářům, ale všem pracovníkům, kteří potřebují základní informace o operačních zesilovačích a práci s nimi. Protože je příručka napsána velmi srozumitelnou formou, je i vhodnou odbornou literaturou pro studenty.

Kde lze knihu získat

Jednotlivé kapitoly příručky jsou volně ke stažení ve formátu PDF na: www.analog.com/library/analogDialogue/archives/ 39-05/op_amp_applications_handbook.html Příručku v tištěné podobě lze pak zakoupit např. u Elsevier Store (67 USD): http://store.elsevier.com/product. jsp?isbn=9780750678445&pagename=search

O autorovi

Walt Jung je jeden z nejznámějších autorů odborných knih a článků na téma analogových obvodů. Pracoval pro společnost Analog Devices a dlouhá léta byl odborným redaktorem Electronic Design. Za svoji publikační práci získal v roce 2002 cenu Engineering Hall of Fame. K jeho nejznámějším knihám patří The IC Op Amp Cookbook, která vyšla již v roce 1974. Je členem společnosti Audio Engineering Society a IEEE.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik