česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

Nemůžete uchladit počítač? Ponořte ho do vody, jak to bylo vidět na CES 2017

28.01. 2017 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
Novec_1.png

Jedním ze zajímavých exponátů vystavených na výstavě CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas byl počítač ponořený do kapaliny kvůli lepšímu chlazení. Jak se ovšem ukázalo, nebyla to voda, nýbrž speciální chladicí kapalina Novec od 3M, která není elektricky vodivá.

Vystavovatel, firma Gigabyte, v ní chladila svůj výkonný server, který používá osm GPU Nvidia GTX 980 a dvě CPU. Elektronika ponořená do chladicí kapaliny nedovoluje použití žádných rotačních mechanických částí, jako jsou např. větrák, nebo klasický pevný disk, který byl v tomto případě nahrazen SSD. Nutno podotknout, že použitá kapalina byla také nehořlavá a zřejmě nebyla agresivní, když bylo možné do ní strčit ruku. Podle pocitu odvážlivce s ponořenou rukou se zdálo, že kapalina je trochu olejnatá, ale substance uchycená na ruce se po vytažení z kapaliny během několika sekund zcela vypařila.

Údajně se použitím této chladicí kapaliny ušetří náklady na chlazení až do výše 95% v porovnání s běžným chlazením vzduchem, které je používané v místnostech se servery. Podle vystavovatele lze na 1 m² podlahové plochy uchladit až 100 kW oproti 10 kW při chlazení vzduchem. Litr Novec kapaliny má stát zhruba 75 dolarů.

Celá zpráva.

(mklauz) @dps-az.cz