česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Víte, že se NASA zasloužila o rozvoj polovodičových součástek, když je použila v Apollo misích?

27.07. 2019 | Zprávy
Autor: Milan Klauz

Časopis EE Times přinesl zajímavou informaci o polovodičových součástkách z dob výprav na Měsíc. Když před padesáti lety dokázala americká technika nemožné a umožnila přistání prvního člověka na Měsíci, málokdo to spojoval s obrovským pokrokem polovodičového průmyslu, který se v té době začínal rozvíjet díky masivní podpoře americké vlády.

Polovodiče byly v šedesátých letech minulého století novinkami v elektronice a pro náročné použití, jako v případě pilotovaných letů Apollo na Měsíc, nebyly ani dostatečně otestovány. A přeci se NASA rozhodla použít právě polovodičové čipy v řídících počítačích Apollo Guidance Computer a v jiných zařízeních použitých pro vesmírné lety, což mělo za následek vzestup polovodičového průmyslu i Silicon Valley.

NASA byla během šedesátých let první a největší spotřebitel polovodičových součástek. Mezi lety 1962 až 1967 koupila vice než milion čipů, což bylo zhruba 60% všech čipů vyrobených v té době v USA. První čipy, které byly pro NASA testovány, stály tisíc dolarů za kus. V době, kdy člověk přistál na Měsíci, klesla cena na patnáct dolarů za kus. Tento princip dramaticky zvýšené funkčnosti za méně peněz, který byl předpovězen v roce 1965 (Moore’s Law), řídil od té doby inovaci polovodičové techniky.

O rozmach inovací polovodičů v prvních padesáti letech se zasloužily obrovské výdaje na výzkum. Americké polovodičové firmy mají tuto zkušenost na paměti, a proto investují jednu pětinu svého obratu každý rok do výzkumu a vývoje, čímž se řadí na první nebo druhé místo ve všech průmyslových oborech. Minulý rok tato investice představovala v souhrnu 39 miliard dolarů.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz